ابرقهرمان جدید مارول به گیشه رونق داد (باکس آفیس هفته)

[ad_1]

فیلم «شانگ-چی و افسانه ده حلقه» (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings) در نخستین هفته‌ی اکرانش با فروشی فراتر از انتظار در جایگاه نخست جدول باکس آفیس قرار گرفته است.

انتظار داشتیم فیلم ابرقهرمانی جدید مارول در روزهای اول نمایش‌اش در آمریکا فروشی نزدیک به ۵۰ میلیون دلار داشته باشد، اما اینطور که پیداست سینمادوستان آمریکایی داستان‌های رزمی و شرقی استودیوی مارول را بیشتر از پیش‌بینی‌ها دوست داشته‌اند و شانگ-چی و افسانه ده حلقه در ۳ روز نخست اکرانش ۷۱.۴ میلیون دلار فروخته تا پس از «بیوه سیاه»، دیگر فیلم ابرقهرمانی مارول و جلوتر از «سریع و خشمگین ۹»، جایگاه دوم فهرست بهترین افتتاحیه‌ها در آمریکای شمالی طی دوران دنیاگیری کروناویروس را به خود اختصاص دهد.

باکس آفیس موجو فروش بین‌المللی فیلم شانگ-چی و افسانه ده حلقه در آخر هفته‌ی گذشته را ۵۶.۲ میلیون دلار اعلام کرده تا مجموع درآمد این فیلم در سراسر جهان به ۱۲۷.۶ میلیون دلار برسد.

قهرمان شرقی مارول توانسته به‌طور کلی رضایت منتقدان را به دست آورد. تا به امروز برای فیلم شانگ-چی و افسانه ده حلقه در متاکریتیک بر اساس ۴۹ بررسی امتیاز قابل قبول ۷۱ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است. سی‌ونه منتقد نگاهی مثبت به این فیلم داشته‌اند و تنها دو منتقد ماجراجویی‌های شانگ چی را ضعیف ارزیابی کرده است. در پایگاه راتن‌تومیتوز هم بر اساس ۲۴۳ بررسی این فیلم امتیاز ۹۲ از ۱۰۰ را کسب کرده است.

کیت اربلند از ایندی‌وایر در بخشی از نقد خود برای فیلم شانگ-چی و افسانه ده حلقه آورده است: «شانگ-چی بر اساس متر و معیارهای آشنای مارول ساخته شده است، اما در دقایقی فرصت می‌یابد فیلم خودش باشد. اثر جدید دستین دنیل کرتون در مقایسه با فیلم‌های ابرقهرمانی قبلی بسیار متفاوت و بهتر است. این فیلم مسیرهای زیادی برای ادامه دادن و ساخت نسخه‌های جدید ایجاد می‌کند، مطابق اصول ابرقهرمانان مارول پیش می‌رود، اما با تمام این تفاسیر جادو و شخصیت‌های خودش را دارد.»

شانگ-چی و افسانه ده حلقه بیست‌و‌پنجمین فیلم در دنیای سینمایی مارول (MCU) بوده و وظیفه‌ی نویسندگی آن را دیوید کالاهام برعهده داشته است و از میان بازیگران اصلی‌اش می‌توان به سیمو لیو در نقش شانگ چی، تونی لیانگ در نقش ماندارین و آکوافینا برای نقشی نامشخص اشاره کرد. ماجراجویی‌های شانگ-چی نخستین تلاش کمپانی‌های بزرگ برای ساخت یک اثر سینمایی یا تلویزیونی ابرقهرمانی بر اساس ورزش‌های رزمی در چند سال اخیر نیست، مثلا نتفلیکس در سال ۲۰۱۷ با «آیرون فیست» تلاش کرد توجه علاقه‌مندان به فنون مبارزات شرقی را جلب کند، اما این مجموعه به دلیل مشکلات عدیده‌ای از جمله مبارزات ضعیف و ناقص، کش‌دار شدن داستان و حتی قهرمانی بیش از اندازه مثبت و روایتی کلیشه‌ای نتوانست به توفیق چندانی دست پیدا کند، اما به نظر استودیو مارول با تکیه بر تجربیات موفق خود در دنیای آثار ابرقهرمانی فیلم جالب توجه‌ای را تحویل سینمادوستان داده است. این سبک از مبارزات و داستانِ رستگاری قهرمانان شرقی در سراسر جهان همیشه از محبوبیت بالایی برخوردار بوده‌اند.

فروش فیلم «کندی‌من» (Candyman)، صدرنشین هفته‌ی گذشته به نصف کاهش پیدا کرده و این فیلم ترسناک با کسب ۱۰.۵ میلیون دلار از گیشه به جایگاه دوم جدول رضایت داده است. کندی‌من طی ۱۰ روز نمایش‌اش در بازارهای بین‌المللی ۱۰.۹ میلیون دلار فروخته و باکس آفیس موجو مجموع درآمد آن در سراسر جهان را ۵۰ میلیون دلار اعلام کرده که اندکی پایین‌تر از انتظارات است. جردن پیل، کارگردان فیلم‌های «برو بیرون» و «آن» به‌همراه وین روزنفلد و نیا داکستا فیلم‌نامه‌ی کندی‌من جدید به کارگردانی نیا داکستا را نوشته‌اند و از میان بازیگران آن می‌توان به یحیی عبدالمتین دوم، تیونا پریس، ناتان استیورات-جارت و کولمن دومینگو اشاره کرد.

فیلم شانگ-چی و افسانه ده حلقه و کندی‌من

تا به این ساعت در متاکریتیک، راتن‌تومیتوز و IMDb به ترتیب امتیاز ۷۲ از ۱۰۰، ۸۵ از ۱۰۰ و ۶۴ از ۱۰۰ برای این فیلم به ثبت رسیده است. اوون گلیبرمن منتقد ورایتی در بخشی از یادداشت خود برای فیلم کندی‌من آورده است: «کندی‌من جدید از طرح داستانی فیلم اصلی به‌عنوان یک طرح خیالی و شیطنت عروسک‌های شیطانی یاد می‌کند تا به مخاطب خود بگوید ساخته‌ی داکستا یک اثر واقعی‌ است، در حالی که فیلم قبلی، افسانه‌ای بوده است. رگه‌های درام کندی‌من ۲۰۲۱ بیشتر از اتفاقات اسلشر آن است و علاوه‌ بر این‌ها، فیلم‌ساز به خوبی چند دغدغه‌ی اجتماعی را هم در اثر جای داده است.»

فیلم اکشن-کمدی مرد آزاد طی آخر هفته‌ی گذشته با نمایش در ۳۸۸۵ سالن در آمریکا ۸.۷ میلیون دلار فروخته و در رده‌ی سوم جدول باکس آفیس این هفته قرار گرفته است. باکس آفیس موجو رقم درآمد بین‌المللی این فیلم تا به امروز را ۱۴۷.۴ میلیون دلار اعلام کرده تا مجموع فروش اثر جدید والت دیزنی بعد از ۲۴ روز اکران از ۲۳۹ میلیون دلار گذر کند.

داستان مرد آزاد، در دنیایی واقعی و درون یک بازی ویدیویی رقم می‌خورد. در بازی ویدیویی شهر آزاد، گای (با بازی رایان رینولدز) جوان شاد و دوست‌داشتنی‌ است که زندگی معمولی و سالمی دارد. او صبح‌ها قهوه می‌نوشد، گوینده بانک است و با بهترین خود در شهر قدم می‌زنند. اما یک روز، هنگام عبور از کنار دختر مولوتوف (با بازی جودی کامر)، در نگاه اول عاشقش می‌شود و اینجا سرآغاز اتفاقات هیجان‌انگیز داستان است و ناگهان گای شروع به بازنویسی برنامه‌‌ی شخصیت خود می‌کند و در بازی به مرد یاغی و سرکشی تبدیل می‌شود.

برای فیلم مرد آزاد در IMDb، راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب امتیاز ۷۷ از ۱۰۰، ۸۲ از ۱۰۰ و ۶۲ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌دهد با فیلم اکشن-کمدی معمولی مواجه هستیم که احتمالا به‌خاطر جو سرخوشانه‌اش و وضعیت دنیا در ماه‌های اخیر با استقبال خوبی از جانب سینمادوستان در گیشه مواجه شده است.

پویانمایی «گشت پنجه‌ای: فیلم سینمایی» طی هفته‌ی گذشته ۴ میلیون دلار فروخته و با یک پله تنزل در قیاس با هفته‌ی گذشته، جایگاه چهارم جدول را تصاحب کرده است. محبوبیت بالای شخصیت‌های این انیمیشن در میان نوجوانان و عدم نمایش انیمیشن جالب توجه دیگری در سینماهای آمریکا مهم‌ترین دلایل توفیق گشت پنجه‌ای در گیشه هستند. باکس آفیس موجو رقم درآمد این انیمیشن از بازارهای بین‌المللی را هم پس از ۱۷ روز نمایش ۵۰.۳ میلیون دلار اعلام کرده تا مجموع فروش «گشت پنجه‌ای: فیلم سینمایی» در سراسر جهان به ۸۰.۶ میلیون دلار برسد.

در «گشت پنجه‌ای: فیلم سینمایی» رایدر و توله سگ‌ها به شهر ماجراجویی فراخوانده می‌شوند تا از هرج‌ومرج جلوگیری کنند. برای این پویانمایی در IMDb، راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب امتیاز ۶۵ از ۱۰۰، ۷۹ از ۱۰۰ و ۵۰ از ۱۰۰ ثبت شده است.

فیلم «گشت‌و‌گذار در جنگل» (Jungle Cruise) با بازی دواین جانسون و امیلی بلانت در ششمین هفته‌ی اکرانش ۳.۹ میلیون دلار فروخته و به جایگاه پنجم جدول رضایت داده است. این فیلم بلاکباستری با بودجه‌ی ساخت ۲۰۰ میلیون دلاری تا به امروز از گیشه آمریکا و بازارهای بین‌المللی به ترتیب ۱۰۰.۵ و ۸۶.۹ میلیون دلار کسب کرده و بر اساس این آمار و ارقام هنوز موفق به بازگشت سرمایه نشده است!

فیلم گشت‌و‌گذار در جنگل بر اساس جذابیت‌های پارک‌های دیزنی ساخته شده است. در این فیلم دواین جانسون نقش کاپیتانِ یک قایق به نام فرانک را بازی می‌کند. داستان گشت‌و‌گذار در جنگل از این قرار است که فرانک به همراه لیلی و برادرش مک‌گرگور مأموریت می‌یابند تا یک درخت جادویی را که قدرت‌های شفابخشی دارد، پیدا کنند. اما این کار چندان ساده نیست و در این مسیر آن‌ها می‌بایست با حیوانات وحشی و رقیب آلمانی‌اشان بجنگند.

در IMDb، متاکریتیک و راتن‌تومیتوز برای این فیلم به ترتیب امتیاز ۶۶ از ۱۰۰، ۵۰ از ۱۰۰ و ۶۳ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌دهد عموم منتقدان و سینمادوستان نگاه متوسطی به گشت‌و‌گذار در جنگل داشته‌اند. تیم برایتون منتقد Alternate Ending در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده: «فیلم گشت‌و‌گذار در جنگل از مفاهیم قابل توجه‌ای صحبت نمی‌کند، اما بخش‌های زیادی از نیمه‌ی ابتدایی آن مفرح و سرگرم کننده‌اند.» در یکی دیگر از نقدهای به ثبت رسیده برای گشت‌و‌گذار در جنگل، آل اسکندر از The Patriot Ledger فیلم را این‌گونه ارزیابی کرده است: «مزخرفی که به‌طرز شگفت‌انگیزی زمان کمی از آن هرز رفته است. این فیلم با بازی جانسون و بلانت دقیقا همان چیزی‌ است که تماشاگر انتظار دارد.»

فیلم شانگ-چی و افسانه ده حلقه و نفس نکش 2

«نفس نکش ۲» (Don’t Breathe 2) در چهارمین هفته‌ی اکرانش با یک پله سقوط نسبت به هفته‌ی گذشته در جایگاه ششم جدول باکس آفیس قرار گرفته است. این فیلم ترسناک و هیجان‌انگیز هفته‌ی گذشته در ۲۱۷۶ سالن در آمریکا روی پرده رفت و ۲.۲ میلیون دلار فرخت تا مجموع درآمدش در سراسر جهان را به ۴۰.۷ میلیون دلار برساند.

اتفاقات فیلم نفس نکش ۲ حدود هفت سال پس از فیلم اول رقم می‌خورد و حالا پیرمرد یک دختر جوان یتیم را که از آتش‌سوزی خانه‌اشان نجات یافته زیر پر و بال خود گرفته است. آن‌ها زندگی آرامی باهم دارند تا اینکه چند جوان خلافکار دختر را می‌ربایند. حال مرد نابینا باید برای نجات دخترخوانده‌اش به خانه‌ی آدم‌ربایان برود و این سرآغاز اتفاقات هیجان‌انگیز داستان است. کارگردانی این فیلم را رودو سایگس بر عهده دارد. سایگس در فیلم قبلی در نوشتن فیلم‌نامه با فده آلوارز همکاری کرده بود و حالا در نخستین تجربه‌ی کارگردانی‌اش سکان ساخت نسخه‌ی دوم نفس نکش را در دست گرفته است.

در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به‌ترتیب بر اساس ۱۷ و ۳۵ بررسی امتیاز ۴۸ از ۱۰۰ و ۵۱ از ۱۰۰ برای این فیلم به ثبت رسیده که نشان می‌دهد از نظر منتقدان نفس نکش ۲ در قیاس با فیلم نخست، اثر ضعیف‌تری است. اوون گلیبرمن منتقد باسابقه‌ی ورایتی در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده: «با وجود تمام لحظات ترسناکِ اُپرایی و غالبا بی‌ثمرِ نیمه‌ی دوم فیلم، نفس نکش ۲ به اندازه‌ی فیلم نخست جذاب نیست. اگرچه نفس نکش ۲ در مجموع راضی کننده است، اما ردی از نبوغ و نوآوری در آن به چشم نمی‌خورد.»

فیلم درام-بیوگرافی «بزرگداشت» (Respect) با عملکردی بهتر از انتظارات این هفته هم در میان ۱۰ فیلم پرفروش آمریکا باقی مانده و توانسته طی آخر هفته‌ی گذشته ۱.۲ میلیون دلار بفروشد و در رتبه‌ی هفتم باکس آفیس بایستد. این فیلم به کارگردانی لیزل تامی و فیلم‌نامه‌ای از تریسی اسکات ویلسون بر اساس زندگی خواننده‌ی آمریکایی به نام آرتا فرانکلین ساخته شده است و از میان بازیگران آن می‌توان به جنیفر هادسون (نقش اصلی)، فارست ویتاکر، مارلون ویانز، کارن کلارک شرد، آودرا مک دونالد، مارک مارون، تیتوس برگس، سایکون سنگبلو و هیلی کیلگور اشاره کرد.

آریتا فرانکلین به ملکه‌ی روح شهرت داشت و در مدت بیش از نیم قرن فعالیت هنری‌اش ۱۸ جایزه‌ی گرمی برد. فرانکلین در سال ۲۰۱۰ به سرطان لوزالمعده مبتلا شد و در نهایت، سال ۲۰۱۷ به‌خاطر این بیماری درگذشت. وی به جز عرصه‌ی هنر، در جنبش‌های حقوق مدنی هم فعال بود.

با وجود عملکرد رضایت بخش فیلم جدید یونایتد آرتیستس و یونیورسال پیچکرز در زمینه‌ی فروش، اما منتقدان و سینما دوستان خیلی بزرگداشت را دوست نداشته‌اند. در هر دو پایگاه راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب بر اساس ۱۰۴ و ۳۴ بررسی امتیاز ۶۳ از ۱۰۰ برای این فیلم به ثبت رسیده است. البته در این بین برخی منتقدان برخورد بزرگداشت با موسیقی را جالب توجه ارزیابی کرده‌اند و به‌عنوان نمونه جاناتان دبلیو هیکمن در بخشی از یادداشت خود آورده است: «بزرگداشت به موسیقی احترام می‌‌گذارد. هر اجرای تکی، ممتاز و جذاب است و به داستانِ ملودرامِ محکم فیلم روح می‌بخشد.»

«جوخه‌ی انتحار» (The Suicide Squad) با بازی مارگو رابی بمبی بود که عمل نکرد. بسیاری از سینمادوستان و تحلیلگران انتظار داشتند فروش این فیلم در ماه نخست نمایش‌اش دز آمریکا از ۱۲۰ میلیون دلار فراتر برود، اما فیلم جدید DC طی ۳۱ روز گذشته تنها ۵۴.۴ میلیون دلار فروخته و با احتساب درآمد ۱۰۸ میلیون دلاری‌اش از گیشه‌ی بین‌المللی، جوخه‌ی انتحار بعد از ۳۱ روز اکران در سراسر جهان، تنها ۱۶۲.۵ میلیون دلار فروخته است.

عموم منتقدان و سینمادوستان اثر جدید DC را نسبت به نسخه‌ی قبلی اثر بهتری می‌دانند. برای جوخه‌ی انتحار ۲۰۲۱ تا به این ساعت در IMDb، متاکریتیک و راتن‌تومیتوز به ترتیب امتیاز ۷۶ از ۱۰۰، ۷۴ از ۱۰۰ و ۹۱ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است. رابی کالین، منتقد تلگراف در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده: «جوخه‌ی انتحار جدید نسبت به نسخه‌ی قبلی از هر نظر فیلم بهتری است. اگر از تماشای جوخه‌ی انتخار ۲۰۱۶ ناراضی هستید، بد نیست بدانید فیلم جدید دارای جهانی رنگارنگ و خیره‌کننده و در عین حال بی‌رحمانه است که از لحاظ احساسی نکات قابل توجه‌ای در آن وجود دارد». خلاصه‌ داستان رسمی جوخه‌ی انتحار به این شرح است: «خلافکارانی از دنیای DC در زندان به گروه ویژه‌ی مخفی می‌پیوندند تا برای انجام مأموریت جدیدشان آماده شوند، اما برای شروعِ کارِ خود باید آزمایش‌های دشواری را پشت سر بگذارند»

فیلم شانگ-چی و افسانه ده حلقه و بیوه سیاه

«بیوه سیاه» با بازی اسکارلت جوهانسن و فلورنس پیو دوباره به جمع پرفروش‌های آمریکا بازگشته است. این فیلم ابرقهرمانی طی هفته‌ی گذشته با نمایش در ۷۵۰ سالن در آمریکا ۷۴۸ هزار دلار فروخته و به رتبه‌ی نهم جدول رسیده است. داستان بیوه سیاه در حد فاصل اتفاقات دو فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» و «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» رقم می‌خورد. به دنبال وقایع «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی»، ناتاشا رومانوف در پی نافرمانی از توافقنامه‌ی سوکوویا و کمک به استیو راجرز، تنها شده و تحت تعقیب دولت قرار گرفته است و به شهر بوداپست می‌رود و اتفاقات جدیدی انتظار او را می‌کشد. همچنین در قالب چند گذشته‌نمایی (فلاش‌بک) نکات جدیدی درباره‌ی ریشه‌ی روسی او و آموزش‌های نظامی‌اش در پایگاه اتاق سرخ نشان داده می‌شود.

باکس آفیس موجو مجموع فروش بیوه‌ی سیاه در آمریکا و بازارهای بین‌المللی تا به امروز را به ترتیب ۱۸۲ و ۱۸۶.۹ میلیون دلار اعلام کرده است. این فیلم هم‌اکنون علاوه‌ بر نمایش در سالن‌های سینما از طریق سرویس آنلاین دیزنی پلاس هم قابل مشاهده است و اگر چنین نبود، احتمالا فروش بیوه‌ی سیاه پس از ۸ هفته از مرز ۵۰۰ میلیون دلار عبور می‌کرد.

در راتن‌تومیتوز، متاکریتیک و IMDb به ترتیب امتیاز ۸۱ از ۱۰۰، ۶۷ از ۱۰۰ و ۶۹ از ۱۰۰ برای ماجراجویی‌های تازه‌ی بیوه‌ی سیاه به ثبت رسیده که نشان می‌دهند با اثر ابرقهرمانی قابل قبولی مواجه هستیم. آن هورنادای منتقد واشنگتن در بخشی از یادداشت خود برای بیوه‌ی سیاه آورده است: «به خاطر ساخت فیلم اختصاصی بیوه‌ی سیاه خوشحالم؛ زیرا این شخصیت با بازی اسکارلت جوهانسون لیاقت یک فیلم مستقل را دارد. فیلم در کنار نقاط قوت‌اش، از جمله بازی خوب فلورنس پیو، از ضعف‌هایی هم رنج می‌برد.»

فیلم ترسناک و روان‌شناختی «خانه شب» (The Night House) به کارگردانی دیوید بروکنر و نویسندگی بن کالینز و لوک پیوتروسکی با یک پله تنزل در قیاس با هفته‌ی گذشته و فروشی ۵۵۲ هزار دلاری به جایگاه دهم جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های در حال اکران آمریکا بسنده کرده است.

برای خانه شب در IMDb، متاکریتیک و راتن‌تومیتوز به ترتیب امتیاز ۷۱ از ۱۰۰، ۶۸ از ۱۰۰ و ۸۶ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌دهند با فیلم ترسناک قابل توجه‌ای طرف هستیم. درک اسمیت منتقد مجله اسلنت در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده است: «خانه شب روایت داستان‌های کلیشه‌ای ارواح را به سطح بالاتری می‌برد و به روشی جذاب و شگفت‌انگیز، مواجه با کلیشه‌های این ژانر را به نمایش می‌گذارد.»

نام فیلمهفته اکرانفروش آخر هفتهفروش کلی
شانگ-چی و افسانه ده حلقه
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
۱۷۱.۴۷۱.۴
کندی‌من
Candyman
۲۱۰.۵۳۹
مرد آزاد
Free Guy
۴۸.۷۹۱.۸
گشت پنجه‌ای: فیلم سینمایی
PAW Patrol: The Movie
۳۴۳۰.۳
گشت‌وگذار در جنگل
Jungle Cruise
۶۳.۹۱۰۵.۶
نفس نکش ۲
Don’t Breathe 2
۴۲.۲۲۷.۹
بزرگداشت
Respect
۴۱.۲۲۱.۹
جوخه انتحار
The Suicide Squad
۵۰.۹۵۴.۴
بیوه سیاه
Black Widow
۹۰.۷۱۸۲.۵
اخانه شب
The Night House
۳۰.۵۶.۲

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است.

منبع: BoxOfficeMojo

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *