تحلیل تریلر انیمیشن لایتیر؛ ۲۱ نکته و پیام مخفی • دیجی‌کالا مگ

[ad_1]

تریلر انیمیشن لایتیر به تازگی منتشر شده و دارای نکات و جزئیات پنهانی در زیر لایه شلوغ این انیمیشن پیکسار است. داستان اسباب بازی که در سال ۱۹۹۵ منتشر شد، نه تنها دنیای انیمیشن را متحول کرد، بلکه پیکسار را به عنوان یک پیشرو در این صنعت معرفی نمود.

پیکسار که اکنون یکی از بازوهای اجرایی و جداناپذیر و در حال رشد دیزنی است، هرگز داستان اسباب‌بازی را به طور کامل رها نکرده است. باز پس از ۴ فیلم بلند، چندین فیلم کوتاه سرگرم‌کننده و تعداد زیادی اثر مرتبط با دیزنی، در فیلم آتی سال ۲۰۲۲، لایتیر، در مسیری بسیار متفاوت پرواز خواهد کرد.

لایتیر، یک فیلم اختصاصی اسپین‌آف از داستان اسباب بازی، در واقع، فضانوردی خیالی را معرفی می‌کند که برای اولین بار در فیلم اول متوجه شدیم که اکشن فیگور باز لایتیر از او الهام گرفته شده است و در سراسر جهان داستان اسباب‌بازی قرار دارد. لایتیر به کارگردانی آنگوس مک‌لین و صداپیشگی کریس ایوانز در نقش اصلی، انحراف بسیار جاه‌طلبانه‌ای از قالب خارق‌العاده پیکسار است و زندگی واقعی را با دنیای آشنای باز ترکیب می‌کند. با چنین پیش‌فرض منحصربه‌فردی، مخاطبان دقیقا نمی‌دانند که چه چیزی در انتظار آن‌هاست اما تریلر جدید لایتیر، نگاهی کوتاه و پر از صحنه‌های اکشن به این انیمیشن دارد.

تریلر لایتیر پیکسار، این فضانورد را نشان می‌دهد که شجاعانه به فضا می‌رود، با بیگانگان روبه‌رو می‌شود و در تلاش برای یافتن نشانه‌هایی از حیات در آن‌جا است. این تریلر تصاویری آینده‌گرایانه را نشان می‌دهد و به‌طور مختصر شخصیت‌های فرعی لایت‌یر را به نمایش می‌گذارد. داستان تا حد زیادی پنهان می‌ماند اما به هر حال، این کلیپ حاوی جزئیاتی خاص و پیام‌هایی پنهان برای کهنه‌کاران پیکسار و مبتدیان دنیای باز است.

۲۱. معرفی باز لایتیر فرماندهی ستاره – فضانورد 

انیمیشن لایتیر

به سوی بی‌نهایت و فراتر از آن می‌رویم و در تصویر ابتدایی تریلر لایتیر، باز را می‌بینیم که زیپ لباس فضایی خود را بالا می‌کشد. در اینجا، انیمیشن، اطلاعات اولیه نسخه جدید از این چهره آشنا را بیان می‌کند و مشاهده می‌کنیم که نام کامل فضانورد، در واقع، باز لایتیر است و روی تی‌شرت او عبارت فرماندهی ستاره نوشته شده است. در سال ۱۹۹۵ و زمانی که باز در تلاش بود تا از بالای تخت اندی با کارفرمایان خود تماس بگیرد، به نظر می‌رسید که فرماندهی ستاره به گونه‌ای، تقلیدی کودکانه‌ از فرماندهی ستاره پیشتازان فضا باشد. با این حال، در تریلر می‌بینیم که آژانس باز بیشتر شبیه یک سازمان واقعی مانند ناسا است. آن‌ها هنوز همان کسانی هستند که باز را به فضا می‌فرستند.

۲۰. حضور بوستر و فیدو از سری انیمیشن‌های گذشته باز

انیمیشن لایتیر

تریلر لایتیر با صداهای رادیویی کلاسیک شروع می‌شود که آماده سازی نهایی برای پرتاب را انجام می‌دهند. فضانورد در هر پرتاب فضایی از بوستر، فیدو (افسر دینامیک پرواز)، راهنمایان و دیگر افراد کلیدی درخواست به روز رسانی اطلاعات می‌کند. اگرچه این چک‌ها و بررسی‌ها همگی از زندگی واقعی الهام گرفته شده‌اند اما نام‌های بوستر و فیدو همان شخصیت‌های سری انیمیشن دیزنی در سال ۲۰۰۰، باز لایتیر فرماندهی ستاره هستند. این صحنه یک اشاره کوچک به رسانه‌های گسترده‌تر داستان اسباب‌بازی است که البته ممکن است تصادفی بوده باشد.

۱۹. دنیای مدرن پیکسار بیشتر از داستان اسباب بازی، شبیه انیمیشن وال‌-ئی است

انیمیشن لایتیر

تریلر لایتیر بلافاصله از جلوه‌های بصری داستان اسباب‌بازی فاصله می‌گیرد. ماموریت جهانی باز در یک محیط آینده‌گرایانه غبارآلود و فرسوده انجام می‌شود، جایی که زمین پر از مخلوقات دروید‌مانند و سایر قطعات پیشرفته ماشینی و افق، تحت سیطره سازه‌های فضایی چشمگیر است. این دنیا، غرق در درخشش خاموش سپیده‌دم است و تفاوت بسیاری با تصاویر روشن و پر جنب و جوش مجموعه داستان اسباب‌بازی که باز قبلا در آن‌ها حاضر بود، دارد.

۱۸. فضاپیمای باز لایتیر با کریستال کار می‌کند 

انیمیشن لایتیر

یک مهندس فرماندهی ستاره، سوخت کریستالی عجیبی به رنگ آبی روشن را روی فضاپیمای باز لایتیر بارگذاری می‌کند و تمرکز تریلر بر روی این ماده نوک تیز نشان می‌دهد که مشکلی وحشتناک در رابطه با منبع تغذیه فضاپیما پیش خواهد آمد. با نگاهی به این پیل سوختی مدرن، خیلی سریع به یاد پیام زیست محیطی انیمیشن وال-ئی پیکسار می‌افتیم. آیا این بلور، تلاش بشریت در راستای سفرهای فضایی پاک است؟ یا تاوان پنهانی در پشت پرده این کریستال‌ها وجود دارد که شاید جزئی از لحن نسبتا پاد آرمانشهری لایتیر باشد.

۱۷. ایوان، کامپیوتر سفینه لایتیر است

انیمیشن لایتیر

باز لایتیر آخرین بررسی‌های سیستم کابین خلبانی خود را انجام می‌دهد و در ادامه، نام ایوان را بر روی صفحه نمایش می‌بینیم. مجموعه پیکسار با انیمیشن وال-ئی سنت نامگذاری روبات‌ها، رایانه‌ها و برنامه‌های هوش مصنوعی با اسامی اختصاری انسان‌ها را بنا نهاد و در این مرحله، طرفداران ممکن است به این فکر کنند که آیا لایتیر در همان جهان اتفاق می‌افتد یا خیر. ایوان همچنین نام یک شخصیت در انیمیشن ماشین‌ها ۲ بود اما اگر مرجع مورد نظر، یک شخص باشد، به احتمال زیاد آن فرد، ایوان ساترلند مبتکر گرافیک کامپیوتری است.

۱۶. هاثورن در فرماندهی ستاره (و نکات بیشتر درباره فاجعه سوخت)

انیمیشن لایتیر

در ادامه با اولین شخصیت مکمل مناسب لایتیر، فضانورد همکار باز در فرماندهی ستاره، آلیشیا هاثورن آشنا می‌شویم. این شخصیت نسبت به پرواز لایتیر، کمی نگران و متفکر به نظر می‌رسد و مشخص است که این دو با هم دوست هستند (اگر چیزی بیشتر نباشند). هنوز اطلاعاتی درباره این که چه کسی صداپیشگی هاثورن را بر عهده دارد، منتشر نشده است اما زیرنویس‌های تصاویر تایید می‌کنند که نام او آلیشیا است. نام خانوادگی وی ممکن است از مقر اسپیس ایکس الهام گرفته شده باشد که در هاثورن کالیفرنیا واقع شده است و به نظر می‌رسد زخمی در بالای چشم راست این شخصیت وجود دارد که نشان می‌دهد او هم یک شخصیت قهرمان مانند خود باز است.

هاثورن با نگرانی از اتاق کنترل، ماموریت را نگاه می‌کند و همچنین صفحه نمایشگر زیبا و بزرگ پایداری سوخت را می‌بینیم که نوار عمر مفید سوخت را به نمایش می‌گذارد. این تصویر احتمال وقوع این نظریه را افزایش می‌دهد که سفینه باز لایتیر به دلیل کریستال‌های آبی که سوخت آن هستند، دچار نوعی نقص خواهد شد.

۱۵. هایپرلانچ باز یادآور داستان اسباب‌بازی (و جنگ ستارگان) است 

انیمیشن لایتیر

هنگامی که سفینه او از جو زمین می‌گذرد، باز لایتیر دکمه هایپرلانچ را فشار می‌دهد تا سفینه به سمت خورشید پرتاب شود و این مکانیزم بسیار شبیه به صحنه‌های جنگ ستارگان و پرتاب به هایپراسپیس است. هایپرلانچ لایتیر به طور قابل ملاحظه‌ای مطابق با داستان پس‌زمینه باز به عنوان یک شخصیت اکشن فیگور در فیلم‌های داستان اسباب بازی است. باز در فیلم اصلی پیکسار از جعبه خود بیرون آمد و همیشه به خارج شدن خود از حالت هایپراسلیپ اشاره می‌کرد و حتی وقتی وودی او را متقاعد می‌کند که سیاره پیتزا، سفینه‌ای دارد که باز می‌تواند از آن استفاده کند، باز با هیجان می‌پرسد: «آیا هایپردرایو هم دارد؟». پیشوند «هایپر» به وضوح یادآور اساطیر تخیلی باز لایتیر است.

۱۴. فناوری علمی تخیلی لایتیر، سبک فضایی فیلم را تایید می‌کند 

انیمیشن لایتیر

با فشار دادن دکمه هایپرلانچ، یک سپر منعکس‌کننده نور درخشان روی سرتاسر کابین خلبان فعال می‌شود و این بدنه دفاعی لیزر‌مانند، لایتیر را وارد قلمرو علمی تخیلی انیمیشن می‌کند. لایتیر حتی بیشتر از دنیای آینده‌گرایانه وال-ئی، وارد ژانر علمی تخیلی می‌شود و پیکسار به نسبت یک استودیو که طرفداران، آن را به ایجاد احساسات در تمام عناصر می‌شناسند، بسیار منطقی و واقع‌گرایانه‌تر عمل می‌کند.

اما داستان انیمیشن لایتیر از نظر زمانی قرار است قبل از داستان اسباب‌بازی اتفاق بیافتد، زیرا شخصیت فضانورد کریس ایوانز الهام‌بخش اسباب بازی محبوبی است که اندی برای تولدش می‌گیرد. پس عجیب است که دنیای لایتیر با روبات‌ها، میدان‌های نیرو و سفرهای پرسرعت، آینده‌گرایانه به نظر می‌رسد، در حالی که قصه داستان اسباب‌بازی در دهه ۹۰ میلادی روایت می‌شود.

همه چیز بستگی به این دارد که چگونه طرح داستان لایت‌یر را تفسیر کنیم. آیا او یک فضانورد واقعی است که بعدا به چهره‌ای اکشن فیگور تبدیل می‌شود یا شاید انیمیشن لایت‌یر یک فیلم درون فیلمی است که شخصیت باز لایتیر را درون جهان یک فیلم علمی تخیلی که اندی ممکن است در سینما ببیند، به تصویر می‌کشد. تریلر ظاهرا مورد دوم را تایید می‌کند اما همچنان ترجیح می‌دهیم که منتظر بمانیم تا پیکسار ما را با ایده خود هیجان‌زده کند.

۱۳. سفر باز لایتیر به دور خورشید

انیمیشن لایتیر

تریلر لایتیر، تصویری از اولین ماموریت فضایی باز در فیلم ارائه می‌دهد که سفری به دور خورشید است. طبق برنامه‌ای که باز ترسیم می‌کند، او قصد دارد به دور بزرگترین ستاره مانور دهد، سپس به وقتش برگردد و با خانم نسبیت یک چای بنوشد. همه چیز، منطقی است، زیرا خلاصه داستان اولیه لایتیر، شخصیت باز را به عنوان یک خلبان آزمایشی فرماندهی فضایی توصیف می‌کند. در واقع باز، فردی آزمایشی است که ظرفیت بشر برای سفرهای فضایی دوربرد را تست می‌کند.

۱۲. لایتیر آن قهرمانی نیست که ما فکر می‌کنیم 

انیمیشن لایتیر

انیمیشن لایتیر فیلمی در قالب کلاسیک پیکسار و یک ماجراجویی فضایی خانوادگی نیست. در تصویری که قالب بصری بزرگسالانه‌ای دارد، باز تنها را می‌بینیم که از پنجره خود به پس زمینه‌ای بارانی خیره شده است. این صحنه نشان می‌دهد که این فضانورد، ماجرایی احساسی و متحول‌کننده را در طول فیلم تجربه می‌کند. البته بدیهی است که این تحول به اندازه تغییر روند شخصیت اکشن فیگور باز در داستان اسباب‌بازی نیست که ناگهان متوجه شده بود که یک اسباب‌بازی‌ است و نه یک انسان. در ادامه تاثیرپذیری از جنگ ستارگان، باید گفت که این اتاق سفید ساده و نمای بیرونی بارانی، بسیار یادآور سیاره کامینو از فیلم حمله کلون‌ها است.

۱۱. موهای باز لایتیر  

انیمیشن لایتیر

ما هرگز موهای باز لایتیر را ندیده‌ایم. اکشن فیگور او می‌تواند شیشه کلاهش را بالا و پایین کند اما سر باز، همیشه با یک کلاه بنفش محکم و چسبیده به لباس فضانوردی پوشیده شده است. بالاخره کنجکاوی تمام آن نفراتی که دوست داشتند بدانند موهای این شخصیت داستان اسباب‌بازی چگونه است، رفع می‌شود اما حقیقتا هنوز نمی‌توانیم به آن عادت کنیم.

۱۰. باز در انیمیشن‌ لایتیر یک همراه روبات دارد

انیمیشن لایتیر

باز به همراه یک روبات در سیاره‌ای دیگر (این سیاره شبیه کوه‌های باتلاقی داگوبا در فیلم امپراتوری ضربه متقابل می‌زند است) پشت سنگی پنهان می‌شود. تریلر لایتیر نشان نمی‌دهد که این دوست چهارچشم از کجا آمده است اما همکاری آن‌ها با یکدیگر، پویایی دوستانه‌ای را بین فضانورد و این موجود ایجاد می‌کند. جا دارد بگوییم که می‌توان این دوستی را با رابطه وودی و باز در داستان اسباب‌بازی‌ مقایسه کرد و باید ببینیم که رفاقت آن‌ها به جذابیت رابطه وودی و باز می‌رسد یا خیر.

۹. لایتیر به تقلید از جنگ ستارگان ادامه می‌دهد 

انیمیشن لایتیر

در این مرحله، نادیده گرفتن شباهت‌های لایتیر و جنگ ستارگان کاملا غیرممکن است. این شباهت در واقع به داستان اسباب‌بازی ۲ بازمی‌گردد. امپراتور زورگ به عنوان دارث ویدر داستان اسباب‌بازی ظاهر شد و دنباله‌ پیکسار، شجاعانه از فیلم امپراتوری ضربه متقابل می‌زند الگوبرداری کرد و مشخص شد که زورگ، پدر باز است (و داستان آن‌ها کمی شادتر به پایان رسید). لایتیر با الهام گرفتن از کامینو، درویدها، داگوبا و شمشیرهای نوری، به این سنت دیرینه ادامه می‌دهد.

۸. سقوط سفینه باز لایتیر

انیمیشن لایتیر

با توجه به نکات قبلی، این تصویر تایید می‌کند که فضاپیمای باز در نقطه‌ای از فیلم سقوط می‌کند و خلبان مجبور می‌شود مهارت‌های خود را در کابین به نمایش بگذارد.

۷. اشاره کاراته‌ای لایتیر

انیمیشن لایتیر

یک گربه کوچک بامزه، باز را می‌ترساند و سپس باز به عقب می‌پرد و حالت مبارزه می‌گیرد. طرفداران داستان اسباب بازی ممکن است این صحنه را یادآور حالت کاراته باز لایتیر در مجموعه فیلم اصلی بدانند، جایی که او ژست مشابهی می‌گیرد و آماده می‌شود تا قابلیت جالب توجه کاراته و اکشنش، فعال شود.

۶. روباتی به نام اریک

انیمیشن لایتیر

روباتی به نام اریک، توضیحاتی درباره ماموریت آتی‌شان (اگر نوشته‌های تخته سفید را در نظر بگیریم) به لایت‌یر و هاثورن ارائه و مکانیزم تاخیر زمان را برای آن‌ها توضیح می‌دهد. این انیمیشن همان‌طور که قبل‌تر در تریلر دیدیم (ایوان)، همان خط مشی پیکسار را ادامه می‌دهد و از نام‌های آشنا برای شخصیت‌های غیرانسانی استفاده می‌کند. اریک شاید برگرفته از نام یکی از اولین مخلوقات روباتیکی باشد که در سال ۱۹۲۸ توسط یک جانباز جنگ جهانی اول ساخته شد.

۵. هیولاهای بیگانه و شمشیر الکتریکی

انیمیشن لایتیر

خارق‌العاده‌ترین صحنه تریلر لایت‌یر جایی است که باز توسط یک بیگانه شاخک‌دار که ظاهرا فرماندهی ستاره، آن را زندانی کرده است، مورد حمله قرار می‌گیرد و یکی از همکاران نزدیک او مجبور می‌شود تا با یک شمشیر نوری، شاخک این موجود را قطع کند. جدا از این که این صحنه برگرفته از فیلم جنگ ستارگان (سکانس متراکم ستاره مرگ) است، حضور موجودات فضایی در لایتیر نشان می‌دهد که این انیمیشن تا حد زیادی به عناصر ژانر علمی‌تخیلی وابسته است. باز فقط به دور منظومه شمسی خودمان نمی‌چرخد. او در حال بازدید از جهان‌های دور و ملاقات با موجودات فضایی است که احتمالا دارای ۳ چشم و اعتقادات خاصی هستند.

۴. باز یک گربه اندرویدی به نام ساکس دارد

انیمیشن لایتیر

گربه‌ای که باز را ترسانده بود، ساکس است. همچنین در تریلر معلوم می‌شود که او گربه نیست، زیرا حیوان خانگی نمی‌تواند دم خود را به سفینه باز متصل کند و سر خود را ۳۶۰ درجه بچرخاند. هر فیلم پیکسار حداقل به یک موجود کوچک زیبا و بامزه نیاز دارد و به نظر می‌رسد که ساکس در فیلم لایت‌یر، این نقش را بر عهده دارد. همچنین به نظر می‌رسد که ساکس، باز را در ماموریت‌های فضایی‌اش همراهی می‌کند.

۳. آیا امپراتور زورگ در انیمیشن لایتیر حضور دارد؟

انیمیشن لایتیر

کارگردان لایت‌یر، آنگوس مک‌لین، قویا اشاره کرده است که امپراتور زورگ نقش ضدقهرمان را در این انیمیشن بازی خواهد کرد. این شخصیت شرور به طور واضح در تریلر لایتیر نشان داده نمی‌شود اما سکانسی که در آن، باز به صورت مخفیانه از مقری تاریک که پر از روبات‌های پهپاد خشن است عبور می‌کند، می‌تواند مقدمه‌ای برای ظهور زورگ باشد. این صحنه با باز شدن در یک محفظه تابوت‌مانند غرق در دود و نور قرمز به پایان می‌رسد که کاملا یادآور چشمان معروف زورگ است. صحنه‌های حضور مخفیانه لایتیر در اطراف پایگاه دشمن، بسیار شبیه به بازی ویدیویی باز لایتیر در داستان اسباب‌بازی ۲ است که رکس نتوانست آن را به پایان برساند.

۲. شباهت صحنه‌ای از تریلر به سکانسی از فیلم انتقام‌جویان

انیمیشن لایتیر

باز در بیشتر تریلر لایت‌یر، لباس فضانوردی سفید سنتی‌ و واقعی‌تری پوشیده است اما در پایان، او لباس بسیار آشناتری را به تن می‌کند. باز در اواسط لایتیر، به لباس سبز و سفیدی که طرفداران داستان اسباب‌بازی به آن عادت کرده‌اند، مجهز می‌شود که دکمه‌های رنگی، مچ‌بندی مجهز، دکمه قرمز خروج و یک چراغ کوچک‌ قرمز چشمک‌ زن دارد.

قابی که در آن، باز با لباس جدید خود که روی دیوار آویزان است مواجه می‌شود، از نورپردازی لباس گرفته تا واکنش‌های شخصیت‌ها، تقریبا مشابه لحظه‌ای است که استیو راجرز برای اولین بار به لباس کاپیتان آمریکا در فیلم انتقام جویان نگاه می‌کند.

۱. صدای کریس ایوانز به عنوان باز لایتیر (و اشاره به دنیای سینمایی مارول)

انیمیشن لایتیر

کریس ایوانز به عنوان باز، خیلی کم در تریلر لایتیر صحبت می‌کند. در عوض، تریلر به تصاویر جذاب و موسیقی خوب دیوید بویی برای انتقال لحن فیلم تکیه می‌کند. در لحظه پایانی و شات آخر، صدای کریس ایوانز را می‌شنویم و او همان جمله معروف فرماندهی ستاره‌، «به سوی بی‌نهایت و فراتر از آن» را ادا می‌کند. این عبارت و کلمات خیلی کوتاه هستند اما باید گفت که صدای ایوانز بسیار بسیار متفاوت از اجرای نمادین تیم آلن به نظر می‌رسد. البته که او یادآور کاپیتان آمریکا است. حالا که صحبت از کاپیتان آمریکا شد باید بگوییم که تریلر لایتیر قبل از این که باز، کلمه فراتر را بگوید به پایان می‌رسد و تصویر قطع می‌شود که دقیقا مشابه صحنه پایانی انتقام‌جویان: عصر اولتران است، جایی که فیلم قبل از این که استیو راجرز کلمه مجموعه را بگوید، تمام می‌شود.

منبع: Screenrant

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *