تشریح تمام ۱۱ صحنه حذف‌شده فیلم «شانگ‌چی و افسانه ده حلقه» • دیجی‌کالا مگ

[ad_1]

نسخه خانگی «شانگ‌چی و افسانه ده حلقه» دارای ۱۱ صحنه حذف شده است و بد نیست تا در این متن، این حذفیات را بررسی کنیم. هر فیلمی صحنه‌های حذف‌شده خاص خود را دارد و فیلم‌های مارول نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

گاهی اوقات استودیو مارول تصمیم می‌گیرد آن‌ها را به اشتراک بگذارد و گاهی اوقات نیز آن‌ها را نگه می‌دارد تا بتواند بعدا استفاده کند. این بار تمام ۱۱ صحنه حذف‌شده فیلم شانگ‌چی و افسانه ده حلقه، منتشر شده‌اند.

در کمال تعجب، این صحنه‌های حذف‌شده در نسخه دیزنی‌پلاس فیلم موجود نیستند و به نسخه بلوری و دی‌وی‌دی محدود شده‌اند. این رویکرد هوشمندانه احتمالا جزو سیاست‌های بازاریابی و تبلیغاتی است و باعث می‌شود تا بینندگان از خرید دی‌وی‌دی و نسخه بلوری سود ببرند، چرا که به محتوایی دسترسی پیدا می‌کنند که احتمالا بعدا از روی دیزنی پلاس حذف می‌شود. اکثر صحنه‌های حذف‌شده، در واقع ادامه صحنه‌هایی از خود فیلم هستند و دیالوگ‌هایی اضافی را در خود جای داده‌اند و در مرحله ویرایش، حذف شده‌اند. احتمالا فقط یکی از آن‌ها واقعا به داستان کمک می‌کند و البته چند مورد از آن‌ها بینش بیشتری از شخصیت‌هایی مانند کیتی و ژیالینگ ارائه می‌دهند.

پس با هم تمام این صحنه‌های حذف‌شده و ارزش آن‌ها برای روایت کلی فیلم و دنیای سینمایی مارول را به طور کلی ارزیابی می‌کنیم. امیدواریم طولی نکشد که این سکانس‌ها به نسخه دیزنی پلاس هم اضافه شوند تا مشترکین بتوانند بدون نیاز به خرید نسخه دی‌وی‌دی یا بلوری، آن‌ها را تماشا کنند.

۱۱. فلش‌بکی به فیلم مرد آهنی 

شانگ‌چی

جالب‌ترین صحنه حذف‌شده شانگ‌چی، یک فلش‌بک است که بر روی اوبادیا استین تمرکز دارد که به قلعه خود در شهر هونان باز‌می‌گردد تا با رهبر گروه دیدار کند. دیالوگ‌های آنان نشان می‌دهد که او از سفر افغانستان برگشته است. او در آن‌جا بر گروه ده حلقه به رهبری مردی به نام رازا نظارت می‌کرد. این گروه در آن زمان تونی استارک را دستگیر کرده بود تا او را مجبور به ساخت سلاح‌های پیشرفته برای استفاده آن‌ها کند. ون‌‌وو احتمالا از عملکرد‌ رازا راضی بود اما برنامه‌های او برای تونی استارک آنطور که باید پیش نرفت.

او ناخواسته به این نابغه فرصت ساخت نمونه اولیه زره مرد آهنی را داد و مقدمات فرار او را فراهم نمود. این صحنه خاص حذف‌شده شانگ‌چی مهم است، زیرا نشان می‌دهد همسر ون‌وو، یینگ لی، اندکی قبل از فیلم مرد آهنی کشته شده بود. در این سکانس مشخص می‌شود که گروه ده حلقه‌ای که مرد آهنی با آن روبه‌رو شده بود، سازماندهی کم‌تری نسبت به آن‌هایی که در شانگ‌چی دیده می‌شوند، داشتند. در واقع، ون‌وو در آن زمان، به تازگی موفق به راه‌اندازی این سازمان شده بود.

۱۰. ۱۰ سال گذشته زندگی شانگ‌چی

شانگ‌چی

این صحنه ادامه گفتگوی بین شانگ‌چی و کیتی است. کیتی می‌داند که شانگ‌چی دوست ندارد درباره گذشته خود صحبت کند و به او اطمینان می‌دهد که می‌خواهد در کنار او باشد. در واقع این گفتگو درباره دوران حضور شانگ‌چی در سکونتگاه‌های مختلف در طول ده سال اخیر زندگی خود در کالیفرنیا است و به نظر می‌رسد که او هرگز با حضور در هیچ یک از آن‌ها کنار نیامد. او حالا فقط کیتی و تعدادی از دوستان قدیمی مدرسه سانفرانسیسکو را در کنار خود دارد.

۹. تلاش شانگ‌چی برای آشتی با ژیالینگ

شانگ‌چی

همان‌طور که اشاره شد، بیشتر صحنه‌های حذف‌شده شانگ‌چی، لحظاتی شخصی هستند. این سکانس بسیار قدرتمند است و در آن، شانگ‌چی تلاش می‌کند تا با خواهرش، ژیالینگ آشتی کند. او اعتراف می‌کند که هنگام ترک سازمان ده حلقه، هرگز نباید خواهرش را رها می‌کرد. با این حال، نمی‌توان درد یک دهه را با یک اظهار ندامت ساده فراموش کرد و ژیالینگ عذرخواهی او را نمی‌پذیرد. این صحنه، بسیار تاثیرگذار است. اگرچه چیز زیادی به طرح کلی اضافه نمی‌کند و به نوعی بیش از حد نشانگر خط داستانی ژیالینگ در ادامه ماجراجویی شانگ‌چی است.

۸. کیتی تاکید می‌کند که او و شانگ‌چی فقط رابطه‌ای دوستانه دارند

شانگ‌چی

صحنه‌های حذف‌شده شانگ‌چی به طرز قابل توجهی خصوصیات شخصیت‌ها را برجسته‌تر می‌کنند و مخاطبان با تماشای آن‌ها درک بیشتری نسبت به کاراکترها و مخصوصا ژیالینگ پیدا می‌کنند. ژیالینگ در ادامه گفتگوی خود با کیتی، سعی می‌کند تا ماهیت رابطه بین شانگ‌چی و کیتی را تشخیص دهد. او احساس می‌کند که شانگ‌چی و کیتی عاشق یکدیگر شده‌اند و کیتی مجبور می‌شود تا توضیح دهد که او و شانگ‌چی فقط دوستان یک‌دیگر هستند و نه بیشتر. نمی‌توان به صراحت گفت که شانگ‌چی و کیتی در نهایت وارد رابطه‌ای عاشقانه می‌شوند یا خیر اما آن‌ها مطمئنا به یکدیگر اهمیت می‌دهند و ژیالینگ ممکن است از این موضوع بر علیه آن‌ها استفاده کند.

۷. مقایسه شانگ‌چی و مشت تیغی

شانگ‌چی

در این صحنه، ون‌وو، شانگ‌چی را با مشت تیغی مقایسه می‌کند. ون‌وو مشت تیغی را به عنوان پسر خود پذیرفته است. در این صحنه شاهد جملاتی طنزآمیز درباره اسم رمز مشت تیغی هستیم اما در حقیقت، مضمون عاطفی این سکانس، تضاد بین پسر بیولوژیکی ون‌وو و فرزند خوانده‌اش است. فلورین مونتانو، بازیگر نقش مشت تیغی، اعلام کرده است که مارول قصد دارد داستان پس‌زمینه‌ این کاراکتر را برای شانگ‌چی ۲ حفظ کند. مونتانو در یکی از مصاحبه‌ها توضیح داد: «داستان‌های پس‌زمینه زیادی وجود دارند که هنوز روایت نشده‌اند. بدیهی است که این داستان‌ها مرتبط با شانگ‌چی هستند و ما در آینده باز هم شاهد حضور مشت تیغی در دنیای سینمایی مارول خواهیم بود.»

۶. اختلاف شانگ‌چی و ون‌وو

شانگ‌چی

در این صحنه و در ادامه گفتگوی بین شانگ‌چی و ون‌وو، این دو، اختلاف خود را بروز می‌دهند. ون‌‌وو از شانگ‌چی می پرسد که آیا کارت پستال خود را دریافت کرده است یا خیر و در ادامه می‌گوید که امیدوار بود شانگ‌چی مستقیما نزد ژیالینگ برود و فرزندان او را ببیند. شانگ‌چی ادعا می‌کند که قصد بی‌احترامی نداشته اما واضح است که به حرف‌های پدرش اعتقاد ندارد. این صحنه خاص حذف‌شده واقعا چیز زیادی به فیلم اضافه نمی‌کند. بنابراین به راحتی می‌توان فهمید که چرا مارول این دیالوگ‌ها را حذف کرده است.

۵. تشویق ترور به فرار

شانگ‌چی

در یکی دیگر از صحنه‌های حذف‌شده شانگ‌چی، قهرمانان داستان، ترور اسلاتری یا همان ماندارین جعلی را متقاعد می‌کنند تا تونل فرار خود را به آن‌ها نشان دهد. ترور معتقد است که در دربار ون‌وو، شخصیتی آزادی و هویتی مستقل پیدا کرده است اما کیتی اشاره می‌کند که او به هر حال یک زندانی است. این صحنه نیز مانند بسیاری از این صحنه‌های حذف‌شده، کاملا اضافی است و به هیچ وجه باعث بهبود طرح نمی‌شود.

۴. آرامش بین کیتی و ترور

در این صحنه از شانگ‌چی، کیتی و ترور را می‌بینیم که با هم در ماشین نشسته‌اند. به نظر می‌رسد که مکالمه در ابتدا کمی طولانی‌تر بوده است و ترور به نوبه خود تلاش می‌کرد تا الهام بخش کیتی باشد. پویایی رابطه بین کیتی و ترور در این سکانس سرگرم کننده است اما مانند بسیاری از صحنه‌های حذف‌شده، اصلا به خط داستانی کلی کمکی نمی‌کند.

۳. سرنوشت متفاوت مشت تیغی

در یکی از صحنه‌های حذف‌شده شانگ‌چی، مشت تیغی به‌ عنوان یک قهرمان در طول نبرد نهایی می‌میرد. این لحظه کاملا تاثیر‌گذار است. مشت تیغی به کیتی می‌گوید که او تنها تیراندازی است که می‌تواند نبرد را به پایان برساند و خود را فدا می‌کند تا کمانی را که کیتی برای تیراندازی‌ به جنگجوی تاریکی، از آن استفاده کرد، به دست آورد. این صحنه کاملا در روند داستان موثر است اما مارول آن را حذف کرد، زیرا آن‌ها نمی‌خواستند مشت تیغی را بکشند و در عوض قصد دارند تا از او در شانگ‌چی ۲ استفاده کنند.

۲. تمرکز کیتی بر نبرد

شانگ‌چی

یکی دیگر از صحنه‌های حذف‌شده از نبرد نهایی شانگ‌چی در برابر جنگجوی تاریکی، امتداد لحظه‌ای است که کیتی به سمت این موجود تیراندازی می‌کند و دنیا را نجات می‌دهد. این صحنه اکشن، بر هراس و ترس او تاکید دارد اما جلوه‌های ویژه گرافیکی آن ناقص است. این سکانس یکی از آشفته‌ترین صحنه‌های حذف‌شده محسوب می‌شود و مارول در تصمیمی عاقلانه، آن را حذف کرد تا نظم روایت به هم نخورد.

۱. ادامه صحنه پس از تیتراژ شانگ‌چی

شانگ‌چی

در این صحنه شاهد صحبت‌های صمیمانه ژیالینگ با شانگ‌چی و کیتی در یک تماس ویدیویی هستیم و سپس او به بهانه خاموش شدن گوشی خود، تماس را قطع می‌کند تا با افراد سازمان ده حلقه صحبت کند. این سکانس به خوبی میزان فریب‌کاری ژیالینگ و چرخش شخصیتی او را نمایش می‌دهد اما باز هم غیر ضروری است. به هر حال این مسئله در خلال خود فیلم شانگ‌چی و افسانه ده حلقه نیز ثابت شده بود.

منبع: screenrant

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *