تصاویر جدیدی از فیلم قهرمان منتشر شد؛ فرهادی جهانی فیلم می‌سازد

[ad_1]

رسانه‌ی بین‌المللی وَنتی فِر ضمن گفت‌وگو با اصغر فرهادی پیرامون فیلم «قهرمان» و جهان آثار او، چند تصویر جدید را هم از نهمین ساخته‌ی فرهادی منتشر کرده است.

قهرمان یکی از مورد انتظارترین فیلم‌های غیرانگلیسی‌زبان امسال است که تا چند ماه دیگر در آمریکا و اروپا روی پرده خواهد رفت و آمازون استودیوز حساب ویژه‌ای روی موفقیت این فیلم ایرانی باز کرده است. قهرمان از تاریخ ۱۷ دی (۷ ژانویه ۲۰۲۲) در آمریکا اکران می‌شود و از روز ۱ بهمن (۲۱ ژانویه) نیز در دسترس کاربران سرویس آنلاین آمازون پرایم قرار می‌گیرد. به این ترتیب می‌بایست طی پاییز و تا پیش از انتشار فیلم جدید اصغر فرهادی در آمازون پرایم، شاهد اکران قهرمان در سینماهای ایران هم باشیم.

فیلم قهرمان

به‌خاطر پخش کننده‌ی بین‌المللی قدرتمند قهرمان و محبوبیت فیلم‌های فرهادی در سراسر جهان طی هفته‌های اخیر رسانه‌های زیادی درباره‌ی نهمین فیلم او نوشته‌اند. به‌تازگی وَنتی فِر گفت‌وگوی خود با فرهادی را منتشر کرده که در آن، این کارگردان چهل‌ونه ساله‌ی ایرانی از برتولت برشت نمایشنامه‌نویس، کارگردان تئاتر و شاعر آلمانی و آکیرا کوروساوا، فیلم‌ساز سرشناس ژاپنی به همراه اینگمار برگمان، کارگردان برجسته‌ی سوئدی به عنوان منابع الهام خود در فیلم‌سازی یاد کرده است.

فیلم قهرمان

فرهادی در بخشی از گفت‌وگوی خود از دلایل محبوب بودن آثارش در سراسر جهان گفته است: «شباهت‌های مردم در سراسر جهان، بیشتر از تفاوت‌های آن‌هاست. اساس کار ما در سینما، احساسات انسانی است.» او معتقد است که صحبت کردن از احساسات و نقاط اشتراک انسان‌ها سبب دیده شدن یک اثر هنری در کشورهای مختلف می‌شود.

فرهادی در این مصاحبه درباره‌ی ایده‌ی مرکزی قهرمان می‌گوید: «مردم و رسانه‌ها می‌خواهند که یک فرد در هر لحظه مطابق تصور عموم و غالب رفتار کند، مثل یک قهرمان… آن فرد باید تلاش کند تصوری را که جامعه از او دارد، برآورده کند.» در جای دیگری از این مقاله به نقل از فرهادی در خصوص زبان جهانی فیلم‌هایش -که تنظیم کننده‌ی مصاحبه در مقدمه به آن اشاره دارد- آورده شده است: «من هرگز تلاش نکرده‌ام که زبان بین‌المللی در آثارم داشته باشم. اما در ژاپن، سوئد یا سایر نقاط جهان مردم به فیلم‌های من واکنش نشان می‌دهند. این به من نکته‌ی مهمی را یادآور می‌شود: اینکه محلی بودن و جهانی بودن در تضاد باهم نیستند. یعنی روبه‌روی یکدیگر قرار ندارند.»

در تصاویر جدید فیلم قهرمان که در مطلب وَنتی فِر قرار گرفته‌اند، می‌توانیم اصغر فرهادی -احتمالا در پشت صحنه‌ی قهرمان- و شخصیت‌های محوری فیلم را ببینیم. این تصاویر زیبا اطلاعات داستانی یا نکته‌ی جدید و خاصی را در خود جای نداده‌اند.

فیلم قهرمان

طی سال‌های اخیر آکادمی اسکار به فیلم‌ها، کارگردانان و حتی فیلم‌نامه‌نویسان غیر آمریکایی روی خوش نشان داده است. به‌عنوان نمونه در سال ۲۰۱۹ بونگ جون-هو با فیلم «انگل» در این رویداد حسابی خوش درخشید و سال گذشته هم توماس وینتربرگ دانمارکی به‌خاطر فیلم «دور دیگر» نامزد جایزه‌ی اسکار بهترین کارگردانی بود، به همین خاطر با در نظر گرفتن واکنش‌ها و نقدهای مثبت منتشر شده برای فیلم قهرمان در حاشیه‌ی جشنواره‌ی کن، می‌توان به موفقیت فرهادی در مراسم اسکار پیش رو خوش‌بین بود.

خلاصه داستان قهرمان به این شرح است: «مرد جوانی به اسم رحیم به خاطر بدهی که نمی‌توانسته بپردازد، در زندان است. او طی دو روز مرخصی‌اش، تلاش می‌کند که طلبکار خود را قانع کند تا از شکایتش در ازای پرداخت مبلغ کمتری، صرف نظر کند. اما اوضاع آن‌طور که وی انتظار دارد پیش نمی‌رود…» از این فیلم برای نخستین بار در بخش رقابتی جشنواره کن ۲۰۲۱ رونمایی شد که توانست جایزه‌ی بزرگ هیأت داوران را از آن خود کند.

منبع: VanityFair

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *