دفاع کوئنتین تارانتینو از سکانس خشن و مشهور فیلم جوکر

[ad_1]

کوئنتین تارانتینو، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس برنده‌ی اسکار در گفت‌وگوی اخیرش از سکانس خشن و شوکه‌کننده فیلم «جوکر» دفاع کرده است.

جوکر به کارگردانی تاد فلیپس توانست در سال ۲۰۱۹ با موفقیت‌های چشم‌گیری مواجه شود. این فیلم ابرقهرمانی با روایت یک قصه‌ی ملال‌انگیز و پرداخت از سویه‌ای جدید به شخصیت روان‌رنجور جوکر به داستانی همدلی‌برانگیز رسید و به لطف بازی درخشان واکین فینیکس بسیاری از سینمادوستان فیلم را پسندیدند. اما در این بین عده‌ای از منتقدان و فیلم‌بین‌ها به خشونت زیاد جوکر در برخی از صحنه‌ها خرده گرفتند و در این راستا سکانس انتحاری و خشن گفت‌وگوی تلویزیونی بیش از سایر دقایق فیلم مذمت شد. حالا کوئنتین تارانتینو در گفت‌وگوی اخیرش نه تنها این سکانس را آزار دهنده نمی‌بیند، بلکه در چنین قصه‌ای کشته شدن مجری توسط جوکر را امری بدیهی می‌داند.

تارانتینو هیچ‌گاه از تصویرگری خشنونت در فیلم‌هایش ابایی نداشته و به همین خاطر دفاع او از لحظات خشن سایر فیلم‌ها چندان عجیب نیست. تارانتینو معتقد است صحنه‌ی مشهور آدم‌کشی جوکر در برنامه‌ی تلویزیونی موری فرانکلین (با بازی رابرت دنیرو) به هیچ‌وجه عجیب نیست و تماشاگران فیلم پیش از فرارسیدن آن سکانس خشنوت‌بار انتظار و تصور رقم خوردن چنین صحنه‌ای را داشته‌اند.

بخشی از صحبت‌های او در پادکست مجله‌ی امپایر به این شرح است: «ایجاد تحولات درونی (واژگونی درونی) در سطح عظیم مسئله‌ی کلیدی [فیلم جوکر] است. این فقط تعلیق یا میخ‌کوب و هیجان‌زده کردن بیننده نیست، بلکه کارگردان موفق می‌شود یک واژگونی درونی را رقم بزند؛ زیرا جوکر یک شخصیت (مهره) عالی است. شخصیت دنیرو در فیلم، نقش منفی داستان محسوب نمی‌شود. به نظر می‌رسد او احمق است، [ولی] احمق‌تر از دیوید لترمن نیست [دیوید مایکل لترمن یک کمدین و مجری تلویزیونی آمریکایی است] او فقط مجری تاک‌شویی طنز و کمدینی نچسب بوده که سزاوار مرگ نمی‌بینم‌اش. با این حال، هنگامی که بیننده در حال تماشای جوکر است، از واکین فینیکس می‌خواهد که مجری را بکشد؛ اسلحه‌اش را بردارد و سر فرانکلین را منفجر کند و این همان واژگونی درونی در سطح عظیم است. آن‌ها [تیم سازنده] مخاطب را وادار کردند که مثل دیوانه‌ها فکر کند و چیزی را بخواد [که هرگز در حالت طبیعی خواستار آن نیست] و درباره‌ی این خواسته‌اش دروغ بگوید. آن‌ها می‌گویند: نه، من این را نمی‌خواستم، اما دروغ می‌گویند.»

جوکر راوی داستانی است که نشان می‌دهد آرتور فلک تنها یک انسان فقیر و درمانده است که قصد آزار رساندن به کسی را ندارد، اما هنگامی که هیچکس در شهر گاتهام او را درک نمی‌کند، عقده‌گشایی‌های وی باعث به وجود آمدن شخصیت جوکر می‌شود. جوکر تاد فیلیپس سال گذشته در ماه اکتبر (مهر) با بودجه‌ی کمتر از ۷۰ میلیون دلار روی پرده رفت و توانست در سراسر جهان به فروشی بالغ‌ بر ۱ میلیارد دلار دست یابد.

منبع: Screenrant

[ad_2]

Source link

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.