دیو کش مُچ مورتال کامبت را خواباند (باکس آفیس هفته)

[ad_1]

این هفته انیمه «دیو کش: فیلم کیمتسو نو یائیبا: قطار موگن» توانسته صدر جدول باکس آفیس را از چنگ «موتال کامبت» در بیاورد و «گودزیلا در برابر کونگ» باری دیگر در جایگاه سوم قرار گرفته است.

در آخر هفته‌ی منتهی به ۲۶ آوریل (۶ اردیبهشت) به لطف نمایش دیو کش و مورتال کامبت سینماهای آمریکا رونق گرفتند و مجموع فروش فیلم‌های در حال اکران نزدیک به ۵۰ میلیون دلار اعلام شد. رقمی که در قیاس با هفته‌های گذشته و در نظر گرفتن دنیاگیری کروناویروس قابل توجه است. اما این هفته اوضاع چندان بر وقف مراد سینماداران و کمپانی‌های فیلم‌سازی نبوده و میزان فروش تمام فیلم‌های حاضر در جمع ۲۰ فیلم پروفروش آمریکا به استثنای دو فیلم تازه‌وارد «اسکات پیلگریم در برابر دنیا» و «جدایی» به همراه فیلم برنده‌ی اسکار «پدر» نسبت به هفته‌ی گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

به عنوان مثال فروش مورتال کامبت و دیو کش در مقایسه با آخر هفته‌ی قبلی به ترتیب ۷۳ و ۶۹ درصد کاهش یافته و میزان درآمد گودزیلا در برابر کونگ نسبت به هفته‌ی نخست اکرانش بیش از ۱۱ برابر کاهش پیدا کرده است!

این هفته انیمه دیو کش: فیلم کیمتسو نو یائیبا: قطار موگن با ۶.۴ میلیون دلار فروش در صدر فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های در حال اکران در آمریکا قرار گرفته است. جدیدترین ساخته‌ی هارو سوتوزاکی و استودیوی انیمیشن یوفُوتبل پس از ۱۰ روز نمایش در آمریکا ۳۴.۱ میلیون دلار فروخته است. این انیمه که بر اساس مانگایی به نام «دیو کش: کیمتسو نو یائیبا» ساخته شده است طی ماه‌های گذشته در بازارهای بین‌المللی بیش از ۳۸۸ میلیون دلار فروخته که ۳۶۵ میلیون دلار آن مربوط به سینماهای ژاپن است.

علاوه ‌بر این فیلم، یک سریال تلویزیونی هم بر اساس مانگا «دیو کش: کیمتسو نو یائیبا» ساخته شده است که در ژاپن و برخی دیگر از کشورهای آسیای شرقی بسیار محبوب است. در خلاصه داستان رسمی فیلم دیو کش آمده است: «تانجیرو کامادو و دوستانش از سپاه دیو کش، کیوجورو رنگوکو، هاشیرای شعله را برای تحقیق پیرامون یک سری اتفاق مرموز درباره‌ی ناپدید شدن افرادی در داخل قطاری دارای بی‌نهایت واگن همراهی می‌کنند. اما آن‌ها از این قضیه بی‌خبر هستند که اِنمو، آخرین لاور مون در بین دوازده کیزوکی هم سوار قطار است و تله‌ای برای آن‌ها آماده کرده است.»

برای دیو کش: کیمتسو نو یائیبا در پایگاه‌های IMDB، راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب امتیاز ۸۴ از ۱۰۰، ۱۰۰ از ۱۰۰ و ۸۲ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است. مایکل اردونا از نیویورک پست در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده است: «تماشای دیو کش برای طرفداران این مانگا ضروری است؛ اثری که دیدنش برای انیمه‌دوستان با حوصله بسیار لذت بخش خواهد بود، اما گاهی گیج کننده هم می‌شود.»

مورتال کامبت جدید توانسته طی آخر هفته‌ی گذشته در آمریکا و بازارهای بین‌المللی به ترتیب ۶.۳ و ۵ میلیون دلار بفروشد و مجموع درآمد خود را به ۶۶.۸ میلیون دلار برساند. تا به این ساعت برای مورتال کامبت در پایگاه متاکریتیک بر اساس ۳۶ بررسی میانگین امتیاز ۴۴ از ۱۰۰ به ثبت رسیده و امتیاز این فیلم در راتن‌تومیتوز و IMDB به ترتیب ۵۵ از ۱۰۰ و ۶۴ از ۱۰۰ است.

ک. آستین کالینز از رولینگ استون در بخشی از نقد خود برای مورتال کامبت جدید نوشته است: «این فیلم یک دوره‌ی کلاس آموزشی برای ساخت صحنه‌های مبارزه نیست [منظور منتقد این است که صحنه‌های اکشن بی‌ایراد نیستند]، اما در قیاس با برخی از صحنه‌های اکشن استودیویی در سایر فیلم‌ها درجه یک به نظر می‌رسند. مورتال کامبت یک سرگرمی محض است و حتی برای القای حس‌های آشنا [از بازی‌های قدیمی] راه‌های تازه‌ای پیدا کرده است.» این درحالی‌ست که برخی منتقدان صحنه‌های اکشن فیلم جدید سایمون مک‌کوید را حوصله سربر و ضعیف خوانده‌اند و از میان آن‌ها به‌عنوان نمونه می‌توان به اندرو کراپ از پلی لیست اشاره کرد که درباره‌ی مورتال کامبت نوشته است: «با وجود صرف ۲۰۰ میلیون دلار بودجه، فیلم بیشتر شبیه به کازپلی است. ۲۰ سال طول کشید تا یک مورتال کامبت جدید ساخته شود و فکر می‌کنم آن‌ها باید چند سال بیشتر صبر می‌کردند!»

فیلم گودزیلا در برابر کونگ با ۲.۸ میلیون دلار فروش همانند آخر هفته‌ی گذشته به رتبه‌ی سوم باکس آفیس بسنده کرده است. گودزیلا در برابر کونگ پس از ۳۳ روز اکران در آمریکا و بازارهای بین‌المللی به ترتیب ۹۰.۳ و ۳۲۵ میلیون دلار فروخته است.

تا به این ساعت در پایگاه IMDB بر اساس ۶۶ هزار رأی امتیاز گودزیلا در برابر کونگ ۶.۷ از ۱۰ است که نشان می‌دهد عموم فیلم‌بین‌ها از تماشای فیلم تا حدودی راضی بوده‌اند. در متاکریتیک هم ۵۵ نقد و میانگین امتیاز ۶۰ از ۱۰۰ برای گودزیلا در برابر کونگ به ثبت رسیده که این امتیاز هم نشان از متوسط بودن فیلم دارد. ای. او. اسکات از نیویورک تایمز در بخشی از نقد خود برای این فیلم آورده است: «گودزیلا در برابر کونگ یک فیلم مجلل و با عظمت است که ادعای چندانی ندارد و خیلی هم با اصالت نیست.»

مورتال کامبت و جدایی

فیلم تازه‌وارد جدایی (Separation) به کارگردانی ویلیام برنت بل و با نقش‌آفرینی مدلین بروئر، میمی گامر و روپرت فرند نیز با ۱.۸ میلیون دلار فروش مکان چهارم جدول را در اختیار گرفته است. در خلاصه داستان رسمی این فیلم ترسناک آمده است: «یک دختر جوان آرامش خود را نزد پدر هنرمند و روح مادر مرده‌اش پیدا می‌کند.»

نقدها و بازخوردهای سینمادوستان نشان می‌دهد با فیلم ترسناک ضعیفی مواجه هستیم که احتمالا هفته‌ی آینده جایی در میان پرفروش‌ها نخواهد داشت. امتیاز جدایی در آی‌ام‌دی‌بی و راتن‌تومیتوز به ترتیب ۴۷ از ۱۰۰ و ۹ از ۱۰۰ است که به خوبی موید نارضایتی بینندگان‌اش است. در وبگاه متاکریتیک نیز برای این فیلم فعلا سه نقد به ثبت رسیده که هر سه آن‌ها نگاهی منفی به جدایی داشته‌اند و حتی برایان تالریکو، منتقد وبسایت راجر ایبرت امتیاز ۰ از ۱۰۰ را به اثر جدید ویلیام برنت بل داده است! تالریکو در بخشی از نقد خود آورده: «جدایی یک اثر فجیع و ضعیف است. این فیلم هم به عنوان یک درام و هم به عنوان یک اثر ترسناک شکست می‌خورد. تمام عوامل تولید می‌بایست روزی درباره‌ی جدایی با یک دیگر گفت‌وگو کنند تا پیش از هرچیز دلیل ساخت چنین فیلمی روشن شود!»

«رایا و آخرین اژدها»، انیمیشن جدید دیزنی با وجود آغاز قدرمندش در باکس آفیس نتوانست این فروش خوب را ادامه دهد و این هفته با ۱.۳ میلیون دلار فروش به رتبه‌ی پنجم جدول هفتگی پرفروش‌ترین فیلم‌های آمریکا رضایت داده است. این انیمشین پس از ۵۳ روز اکران در سینماهای آمریکا و بازارهای بین‌المللی به ترتیب ۴۱.۶ و ۵۹.۲ میلیون دلار فروخته و باکس آفیس موجو رقم کلی فروش ماجراجویی‌های رایا و اژدهایش را تا آخر هفته‌ی گذشته ۱۰۰.۹ میلیون دلار اعلام کرده است.

انیمیشن رایا و آخرین اژدها داستان دختری به اسم رایا (با صداپیشگی کلی مری ترن) را روایت می‌کند که قصد دارد آخرین اژدها که اژدهایی آبی به نام سیسو (با صداپیشگی آکوافینا) است را پیدا کند و پدرش رییس بنجا (با صدا پیشگی دنیل داعه کیم) را از دست دروون نجات دهد. رایا در این سفر اودیسه‌وار از سرزمین­‌های مختلفی که در اختیار گروه‌ها و قوم‌های گوناگونی‌ست می‌گذرد و می‌بیند که چگونه جنگ میان دروون و انسان‌ها همه چیز را ویران کرده است. او همچنین با گروهی از بازماندگان که خانواده‌ی خود را در جنگ از دست داده‌اند، از جمله یانگ بون، بیبی نوئی و جنگجو تانگ ملاقات می­‌کند. رایا با دوستان جدیدش و تاک تاک، حشره محبوب و دوست‌داشتنی‌اش، باید با ناماری (با صدا پیشگی جما چان)، کسی از گذشته‌اش که کلید نجات کوماندرا است، روبه‌رو شوند.

اغلب منتقدان و سینمادوستان از انیمیشن رایا و آخرین اژدها راضی بوده‌اند و در راتن‌تومیتوز بر اساس ۲۱۸ بررسی و در IMDb بر اساس ۲۵ هزار رأی به ترتیب امتیازات ۹۵ از ۱۰۰ و ۷۵ از ۱۰۰ برای اثر جدید دیزنی ثبت شده است. برایان لوری در بخشی از یادداشت خود برای این انیمیشن آورده است: «پیام عمیق رایا و آخرین اژدها درباره‌ی تفرقه و بی‌اعتمادی است که یک امپراطوری افسانه‌ای را به کام نابودی می‌کشد.»

مورتال کامبت و هیچکس

فیلم اکشن و مهیج «هیچ‌کس» (Nobody) با نمایش در ۲۰۵۶ سالن و با ۲۶ درصد کاهش فروش نسبت به هفته‌ی گذشته و درآمدی ۱.۲ میلیون دلاری در جایگاه ششم قرار گرفته است. هیچ‌کس بر اساس فیلم‌نامه‌ای از دریک کولستاد ساخته شده و بازیگران اصلی آن باب ادنکیرک، کانی نیلسن و کریستوفر لوید هستند. هیچ‌کس در ابتدا قرار بود در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ (۱۴ آگوست ۲۰۲۰) اکران شود، اما به خاطر دنیاگیری کروناویروس نمایش آن تا اواخر اسفندماه گذشته به تعویق افتاد.

هیچ‌کس پس از ۳۸ روز نمایش در آمریکا، بازارهای بین‌المللی و در مجموع به ترتیب ۲۳.۳، ۱۸.۲ و ۴۱.۶ فروخته است. این فیلم درباره‌ی مردی‌ست که به یک زن که توسط چند مرد مورد اذیت و آزار قرار گرفته، کمک می‌کند، اما این کار چندان به مذاق رییس یک گروه مافیایی و مواد فروش خوش نمی‌آید و اتفاقات داستان از اینجا آغاز می‌شود. امتیاز هیچ‌کس در IMDB، متاکریتیک و راتن‌تومیتوز به ترتیب ۷۷ از ۱۰۰، ۶۳ از ۱۰۰ و ۸۱ از ۱۰۰ است که نشان می‌دهد اگر به چنین آثار اکشن و هیجان‌انگیزی علاقه‌مند باشید، احتمالا از تماشای فیلم جدید ایلیا ویکتوروویچ نایشولر پشیمان نخواهید شد.

میزان فروش فیلم ترسناک «نامقدس» (The Unholy) به کارگردانی ایوان اسپیلوتوپولوس نسبت هفته‌ی قبل ۲۷ درصد کاهش یافته و این فیلم فراطبیعی با ۱.۰۶ میلیون دلار فروش و یک رتبه تنزل در مکان هفتم قرار گرفته است. نامقدس بر اساس رمان «معبد» نوشته جیمز هربرت ساخته شده و از میان بازیگران آن می‌توان به جفری دین مورگان، کیتی اسلتون، ویلیام سدلر، دیوگو مورگادو، کریکت براون و کری الویس اشاره کرد. در خلاصه داستان رسمی نامقدس آمده است: «دختری کم‌شنوا با مریم مقدس دیدار می‌کند و پس از آن می‌تواند به‌خوبی بشنود و صحبت کند و حتی بیماران را هم شفا دهد. در حالی که مردم برای دیدن معجزات این دختر سرازیر می‌شوند، اتفاقات شومی رقم می‌خورد و این پرسش به میان می‌آید که آیا دخترک توسط مریم مقدس شفا پیدا کرده یا پای موجودات شیطانی در میان است؟»

امتیاز این فیلم ترسناک در آی‌ام‌دی‌بی ۵۲ از ۱۰۰ است و در متاکریتیک هم بر اساس ۱۵ نقد میانگین امتیاز ۳۶ از ۱۰۰ برای آن ثبت شده است. تنها نقد مثبت نامقدس مربوط به اوون گلیبرمن از ورایتی بوده و سایر منتقدان نگاهی متوسط یا منفی به آن داشته‌اند.

یونیورسال پیکچرز فیلم کمدی رومانتیک «اسکات پیلگریم در برابر دنیا» (Scott Pilgrim vs. the World) را در سالگرد ۱۰ سالگی‌اش دوباره به سینماها آورده و این فیلم طی ۳ روز با نمایش در ۱۵۲ سالن ۷۲۹ هزار دلار فروخته است. برای ساخت این فیلم ۶۰ تا ۸۵ میلیون دلار با احتساب تمام هزینه‌های بازاریابی بودجه صرف شده است، اما اسکات پیلگریم در برابر دنیا در زمان اکرانش تنها ۴۸.۸ میلیون دلار فروخته تا حتی موفق به بازگشت سرمایه هم نشود! یونیورسال پیکچرز قصد دارد با نمایش مجدد این فیلم در آمریکا طی هفته‌هایی که سینمادوستان استقبال خوبی از آثار کمدی و رومانتیک دارند، بخشی از ضرر مالی خود را جبران کند.

مورتال کامبت و اسکات پیلگریم در برابر دنیا

اسکات پیلگریم در برابر دنیا قصه‌ی پسر ۲۲ ساله‌ی گیتاریست کانادایی به اسم اسکات پیلگریم با بازی مایکل سِرا را روایت می‌کند که همراه با دوستان‌اش گروه راکی تشکیل داده‌اند و در گاراژ خانه می‌نوازند. ماجرا از جایی پیچیده می‌شود که اسکات با دختر مرموزی به اسم رامونا فلاورز با بازی مری الیزابت وینستد آشنا می‌شود. رامونا به معنای واقعی کلمه دختر رویاهای اسکات است. اما یک مشکل وجود دارد و آن هم این است که اسکات برای رسیدن به این دختر و داشتن یک زندگی راحت و بی‌دردسر در کنار او، باید از سد هفت نامزد قبلی شرور رامونا عبور کند!

فیلم لایو اکشن «تام و جری» کماکان خود را در جمع پرفروش‌ها حفظ کرده و این هفته با ۵۳۰ هزار دلار فروش و دو پله سقوط نسبت به هفته‌ی گذشته در مکان نهم به چشم می‌خورد. مجموع فروش تام و جری پس از ۶۶ روز نمایش ۱۰۹.۴ میلیون دلار اعلام شده که ۴۴.۲ میلیون دلار آن مربوط به سینماهای آمریکا و ۶۵.۲ میلیون دلار آن مربوط به بازارهای بین‌المللی است.

داستان جدیدترین نسخه‌ی سینمایی «تام و جری» از آنجایی شروع می‌شود که این موش و گربه‌ی دوست‌داشتی از خانه‌اشان بیرون می‌شوند و به ناچار به یک هتل می‌روند. در همین اثنا قرار است یک جشن عروسی مجلل هم در هتل برگزار شود، اما دعواهای تام و جری در نخستین دیدارشان همه چیز را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. کارگردانی فیلم جدید تام و جری را تیم استوری بر عهده داشته است که او را بیشتر به خاطر «چهار شگفت‌انگیز: قیام موج‌سوار نقره‌ای» می‌شناسیم. از میان بازیگران لایو اکشن تام و جری هم می‌توان به کلویی گریس مورتس، مایکل پنیا و کن جیونگ اشاره کرد.

تا به امروز برای تام و جری ۲۰۲۱ در پایگاه راتن تومیتوز ۵۲ بررسی و میانگین امتیاز ۲۵ از ۱۰۰ به ثبت رسیده و در متاکریتیک هم بر اساس ۱۴ بررسی امتیاز این فیلم ۳۱ از ۱۰۰ است. از میان نقدهای مهم نوشته شده برای تام و جری جدید تنها بررسی نسبتا مثبت مربوط به پیتر دبروژ از رسانه‌ی ورایتی است و مابقی منقدها و رسانه‌های سرشناس نگاهی متوسط یا ضعیف به این فیلم داشته‌اند. به‌عنوان نمونه تریسی براون از لوس آنجلس تایمز در بخشی از نقد خود آورده است: «اگر شما به دنبال تجربه‌ی حس و حال و تماشای خشونت خاص تام و جری هستید، بهتر است به جای دیدن این فیلم لایو اکشن به سراغ فیلم‌های کوتاه یا برخی قسمت‌های سریال تلویزیونی تام و جری بروید.»

فیلم «باهم باهم» (Together Together) در دومین هفته‌ی اکرانش با ۳۱۳ هزار دلار فروش و نمایش در ۶۵۹ سالن به رتبه‌ی دهم جدول باکس آفیس هفتگی رضایت داده است. این فیلم کمدی به نویسندگی و کارگردانی نیکول بکویث برای اولین بار در جشنواره‌ی ساندنس به نمایش در آمد. در خلاصه داستان باهم باهم آمده است: «هنگامی که یک دختر جوان رحم‌اش را به یک مرد ۴۰ ساله اجاره می‌دهد، این دو غریبه در می‌یابند که ارتباط غیرمنتظره‌ای میان آن‌ها در حال شکل‌گیری است که مرزهای روابط، دوستی و چیستی عشق در نظرشان را به چالش می‌کشد.»

نام فیلمهفته اکرانفروش آخر هفتهفروش کلی
دیو کش: فیلم کیمتسو نو یائیبا: قطار موگن
Demon Slayer the Movie: Mugen Train
۲۶.۴۳۴.۱
مورتال کامبت
Mortal Kombat
۲۶.۲۳۴.۰۸
گودزیلا در برابر کونگ
Godzilla vs. Kong
۵۲.۸۹۰.۳
جدایی
Separation
۱۱.۸۱.۸
رایا و آخرین اژدها
Raya and the Last Dragon
۹۱.۳۴۱.۶
هیچکس
Nobody
۶۱.۲۲۳.۳
نامقدس
The Unholy
۵۱.۰۶۱۳.۱
اسکات پیلگریم در برابر دنیا
Scott Pilgrim vs. the World
۱۰.۷۰.۷
تام و جری
Tom and Jerry
۱۰۰.۵۴۴.۲
باهم باهم
Together Together
۲۰.۳۱.۰۱

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است.

منبع: Box Office Mojo

[ad_2]

Source link

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.