راهنمای فیلم‌های هالووین براساس تاریخ اکران و ترتیب وقایع • دیجی‌کالا مگ

[ad_1]

جان کارپنتر در سال ۱۹۷۸ یک فیلم ترسناک کم‌هزینه را ساخت که نقش اصلی آن، یک دیوانه ساکت و چاقو به دست بود که ماسکی با چهره کاپیتان کرک بر صورت داشت و این فیلم، کلیت ژانر وحشت را برای همیشه تغییر داد.

هالووین بعدا در همان سال اکران و به یکی از موفق‌ترین و تاثیرگذارترین فیلم‌های اسلشر تمام دوران تبدیل شد و پس از آن فرانچایزی به وجود آمد که به تازگی دوازدهمین فیلم آن، با عنوان هالووین می‌کشد به کارگردانی دیوید گوردون گرین در سینماها و سرویس پخش پیکاک منتشر شده است.

وقتی یک سری به اندازه کافی طولانی می‌شود، بهتر است به راهنمای چگونه تماشا کردن آن رجوع نمود که برای افراد تازه کار که جدیدا با آن فرانچایز آشنا شده‌اند مناسب است. تهیه این راهنما معمولا امری ساده است. باید فیلم‌ها را به ترتیب اکران فهرست کرد و همچنین گاه‌شماری در کنار آن تعبیه نمود که هرگونه پیش‌درآمد یا داستان جانبی را شامل شود و تمام آثار متناوب در نظر گرفته شوند اما تهیه چنین فهرستی برای سری هالووین به این سادگی نیست. متاسفانه حماسه قتل‌های سریالی و نیروی شر غیرقابل توقف مایکل مایرز، رابطه‌ای گره خورده با بازسازی‌های جزئی، جداول زمانی متقاطع و عناوین گیج‌کننده دارد.

در واقع داستان این فیلم‌ها که اغلب بسیار ساده هستند و در آن‌ها یک روانی نقاب‌دار فقط می‌خواهد برخی از پرستاران کودک و شاید یکی از اعضای خانواده خود را در تعطیلات بکشد، عملا به یک مدرک دکترای تخصصی نیاز دارد تا بفهمیم کدام فیلم‌ها در کدام جدول زمانی مناسب هستند و برای درک جدیدترین فیلم‌ها باید کدام آثار قبلی را تماشا کرد. اما نگران نباشید. موسیقی متن نمادین و سنگین فیلم هالووین کارپنتر را پلی کنید و نگاهی به راهنمای نهایی نحوه تماشای فیلم‌های هالووین بیاندازید. ممکن است کمی ناهموار به نظر برسد اما در نهایت همه چیز منطقی خواهد بود، البته احتمالا.

فیلم‌های هالووین به ترتیب تاریخ اکران

هالووین

برای شروع، شما می‌توانید پیوستگی و تداوم داستان‌ها و تمام حفره‌های داستانی را کنار بگذارید و فیلم‌های هالووین را مانند طرفداران قدیمی به ترتیب تاریخ انتشار تماشا کنید که بدین صورت است:

هالووین – ۲۵ اکتبر ۱۹۷۸

هالووین ۲ – ۳۰ اکتبر ۱۹۸۱

هالووین ۳: فصل جادو – ۲۲ اکتبر ۱۹۸۲

هالووین ۴: بازگشت مایکل مایرز – ۲۱ اکتبر ۱۹۸۸

هالووین ۵: انتقام مایکل مایرز – ۱۳ اکتبر ۱۹۸۹

هالووین: نفرین مایکل مایرز – ۲۹ سپتامبر ۱۹۹۵

هالووین اچ۲۰: ۲۰ سال بعد – ۵ آگوست ۱۹۹۸

هالووین: رستاخیز – ۱۲ جولای ۲۰۰۲

هالووین – ۳۱ آگوست ۲۰۰۷

هالووین ۲ – ۲۸ آگوست ۲۰۰۹

هالووین – ۱۹ اکتبر ۲۰۱۸

هالووین می‌کشد – ۱۵ اکتبر ۲۰۲۱

همان‌طور که مشاهده می‌کنید این فرانچایز دارای سه فیلم با عنوان هالووین و دو فیلم با عنوان هالووین ۲ است. بنابراین اگر فیلم‌ها را به این ترتیب تماشا می‌کنید، مطمئن شوید که سال‌های درستی را انتخاب کرده‌اید. حال اگر ترجیح می‌دهید این فیلم‌ها را به گونه‌ای تماشا کنید که منطقی به نظر برسند، باید آن‌ها را به چندین بازه زمانی مختلف تقسیم کنید که هر کدام تداوم خاص خود را دارند.

فیلم‌های هالووین به ترتیب زمان وقایع

هالووین

اثر اصلی کارپنتر و دنباله‌های عقاد

کارپنتر فقط هالووین اصلی را کارگردانی کرد اما برای فیلم سوم هم در فرآیند پروژه حضور داشت. تلاش او برای تبدیل هالووین به یک مجموعه منتخب با فیلم فصل جادو، با بی‌علاقگی و عدم استقبال طرفداران روبه‌رو شد، چرا که آن‌ها فقط می‌خواستند مایکل را در حال قتل عام بیگناهان بیچاره ببینند. مایکل مورد علاقه‌ طرفداران خیلی زود در هالووین ۴ به مجموعه تحت کارگردانی مصطفی عقاد بازگشت که شامل دنباله‌هایی بود که مطابق با روند فیلم‌های اصلی روایت می‌شدند. مایکل در این جدول زمانی، اصرار زیادی به قتل اعضای خانواده خودش دارد که شامل لوری استرود با بازی جیمی لی کرتیس (در هالووین ۲ مشخص شد که او خواهرش است) و خواهرزاده‌اش، جیمی لوید هستند. دونالد پلزنس در تمام این دنباله‌ها حضوری پایدار دارد و نقش روانپزشکی به نام سم لومیس را بازی می‌کند که مصمم است به سلطنت وحشتناک مایکل پایان دهد.

۱. هالووین (۱۹۷۸)

۲. هالووین ۲ (۱۹۸۱)

۳. هالووین ۴: بازگشت مایکل مایرز

۴. هالووین ۵: انتقام مایکل مایرز

۵. هالووین: نفرین مایکل مایرز

فیلم‌ منتخب مستقل عجیب (اما شگفت انگیز)

تصور می‌شد که پس از دو فیلم اول، کار مایکل مایرز به پایان رسیده باشد اما کارپنتر و فیلمنامه نویس و تهیه کننده، دبرا هیل (که مدتی، هم شریک کاری و هم شریک زندگی جان بود) نوع جدیدی از هالووین را طراحی کردند که یک داستان اصیل کاملا متفاوت بود و منجر به ساخت فیلم منتخب هالووین شد. بنابراین ما شاهد فیلم هالووین ۳: فصل جادو به کارگردانی تامی لی والاس و با بازی عالی تام اتکینز بودیم که در آن، یک پزشک الکلی، نقشه‌ای از سوی جادوگران ایرلندی می‌گیرد تا به صورت جمعی، کودکانی را که ماسک‌های فانتزی هالووین بر صورت دارند هنگام پخش یک تبلیغ تجاری خاص در تلویزیون، با انفجار ماسک‌ها بکشد. داستان، کاملا دیوانه کننده است و متاسفانه فیلم‌های هالووین بیشتری مانند آن ندیدیم اما این فیلم عملکرد مالی خوبی نداشت (درآمد ۱۴.۴ میلیون دلاری در گیشه ایالات متحده که بدترین عملکرد این مجموعه تاکنون است) و مایکل مایرز بالاخره برای قسمت چهارم بازگشت (به هر حال، فصل جادو به وضوح دنیای خاص خودش را داشت که مورد استقبال مخاطبان قرار نگرفت).

۱. هالووین ۳: فصل جادو

راه‌اندازی مجدد دنباله لوری استرود – برداشت اول

پس از پایان خط داستانی فیلم نفرین مایکل مایرز، کرتیس موافقت کرد که برای فیلم هالووین اچ۲۰: ۲۰ سال بعد، به این مجموعه بازگردد. این اثر، فیلمی است که عناصر داستانی دو فیلم قبلی را تغییر می‌دهد تا جدول زمانی جدید خود را ایجاد کند. در این دنباله، لوری خواهر مایکل باقی می‌ماند و با برادرش می‌جنگد و سعی می‌کند یک‌بار برای همیشه جلوی قتل‌های او را بگیرد. (خطر لو رفتن داستان: شرایط برای او خوب پیش نمی‌رود و بوستا رایمز و باقی افراد هم درگیر کشت و کشتار می‌شوند.)

۱. هالووین (۱۹۷۸)

۲. هالووین ۲ (۱۹۸۲)

۳. هالووین اچ۲۰: ۲۰ سال بعد

۴. هالووین: رستاخیز

دنباله راب زامبی

پس از هالووین: رستاخیز، ظاهرا ظرفیتی برای ادامه جدول زمانی اصلی وجود نداشت و یک راه‌اندازی مجدد، گام منطقی بعدی بود و راب زامبی قدم جلو گذاشت تا همین کار را انجام دهد و مهر اختصاصی خود را بر تاریخچه این فرنچایز حک کند. هالووین ۲۰۰۷ بازسازی مستقیم هالووین ۱۹۷۸ است و اسکات تیلور کامپتون در نقش لوری استرود بازی می‌کند و مالکوم مک‌داول نیز به جای پلزنس در نقش لومیس ظاهر می‌شود. دو سال بعد، زامبی دنباله‌ای ساخت که شامل اشاراتی به هالووین ۲ اصلی (مانند برخی از صحنه‌های اولیه بیمارستان) بود اما تا حد زیادی فیلمی مستقل محسوب می‌شد.

۱. هالووین (۲۰۰۷)

۲. هالووین ۲ (۲۰۰۹)

راه‌اندازی مجدد دنباله لوری استرود – برداشت دوم

وقتی فیلم‌های زامبی نتوانستند شور و شوق جامعه طرفداران سری را دوباره برانگیزند، کرتیس شاید در تلاش برای رفع اشتباه دور دوم حضور خود در این مجموعه، دوباره تصمیم گرفت به این فرانچایز بازگردد. او همکاران ایده‌آلی مانند بنیانگذار بلوم‌هاوس، جیسون بلوم (که توانست امتیاز این فرانچایز را به دست آورد) و نویسنده و کارگردان، گرین را دور هم جمع کرد. گرین به دلیل ساخت درام‌ها و کمدی‌های مستقل مشهور بود اما توانایی تولید یک اثر وحشتناک خوب را هم داشت. شاید بهترین اتفاق این بود که کرتیس و گرین با کارپنتر برای بازگشت به جمع صحبت کردند و بنیانگذار این فرانچایز به عنوان تهیه کننده اجرایی و (شاید مهم‌تر از همه) آهنگساز هالووین ۲۰۱۸ و دنباله آن روی کار آمد.

فیلم‌های هالووین گرین دنباله جدیدی را شروع کردند که از فیلم اصلی کارپنتر منشعب می‌شود. اگر علاقمند به تماشای هالووین هستید اما می‌خواهید زمان کمی برای تماشای آن‌ها اختصاص دهید، این موارد، آثاری هستند که باید تماشا کنید. یک نکته مهم: فیلم‌های گرین (که با انتشار فیلم مورد انتظار هالووین پایان می‌یابد در سال ۲۰۲۲ به یک سه‌گانه کامل تبدیل می‌شوند) به نوعی فقط دنباله هالووین اصلی سال ۱۹۷۸ محسوب می‌شوند. این بدان معناست که در این فیلم‌ها بر خلاف جداول زمانی دیگر، لوری خواهر مایکل نیست. او فقط یک پرستار بچه است که بیش از چهار دهه با بدشانسی روبه‌رو شده است و اکنون تلاش می‌کند تا شیاطین (به معنای واقعی کلمه) را شکست دهد.

۱. هالووین (۱۹۷۸)

۲. هالووین (۲۰۱۸)

۳. هالووین می‌کشد (۲۰۲۱)

۴. هالووین پایان می‌یابد (۲۰۲۲)

منبع: Collider

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *