فیلم‌های منتقدپسند وارد سینماها شدند (باکس آفیس هفته)

[ad_1]

فیلم «زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴» توانسته در نخستین آخر هفته‌ی سال جدید میلادی با ۵٫۵ میلیون دلار فروش صدرنشین باکس آفیس شود. فیلم‌های منتقدپسندی مثل «اخبار جهان» و «زن جوان نوید دهنده» هم در گیشه‌ی سینماها حضور مؤثری داشته‌اند.

بنا بر برخی گزارش‌ها سال ۲۰۲۰ بدترین سال سینما طی ۴۰ سال اخیر از لحاظ آمار و ارقام بوده است. میزان درآمد حاصل از فروش بلیط فیلم‌ها در سینماهای آمریکا طی ۱۲ ماه گذشته به سختی از ۲٫۳ میلیارد دلار عبور کرده است و این رقم حتی کمتر از درآمد سینماها در سال‌های پایانی دهه‌ی ۱۹۷۰ و پیش از تنظیم نسبت نرخ تورم با قیمت بلیط‌ها است. در سال ۲۰۱۹ فیلم‌ها در گیشه‌ی سینماهای آمریکا نزدیک به ۱۱٫۴ میلیارد دلار فروخته بودند که این رقم نشان می‌دهد فروش فیلم‌ها در ۲۰۲۰ در قیاس با سال گذشته ۸۰ درصد کاهش داشته است.

کشورهای شرق آسیا همچون چین، ژاپن و کره جنوبی با اینکه شیوع کروناویروس نخستین بار در آنجا گزارش شد، توانستند بسیار بهتر از سایر کشورها از عهده‌ی مهار این ویروس کشنده بر بیایند و به همین خاطر امسال میزان درآمد حاصل از اکران فیلم‌ها در این کشورها با توجه به شرایط مطلوب بوده است. چند روز پیش اعلام شد میزان فروش فیلم‌ها طی یک سال در چین هم برای نخستین بار از آمریکا فراتر رفته است. به همین دلایل بسیاری از کمپانی‌های فیلم‌سازی غربی از نمایش فیلم‌های بزرگ و پرهزینه خود خودداری کرده یا از طریق سرویس‌های آنلاین برخی از آن‌ها را پخش کرده‌اند.

فیلم زن شگفت‌انگیز 1984

فیلم زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ در دومین هفته‌ی اکرانش در آمریکا ۵٫۵ میلیون دلار فروخته است تا ضمن صدرنشینی در جدول باکس آفیس این هفته مجموع فروش خود در این کشور پس از ۱۰ روز نمایش را به ۲۸٫۵ میلیون دلار برساند. از اکران این فیلم در بازارهای بین‌المللی هم تا به امروز ۹۰ میلیون دلار نسیب برادران وارنر شده و باکس آفیس موجو فروش زن شگفت‌انگیز جدید در سراسر جهان را ۱۱۸٫۵ میلیون دلار اعلام کرده است. قسمت دوم زن شگفت‌انگیز هم‌زمان با اکران در سالن‌های سینما از طریق شبکه‌ی HBO و سرویس آنلاین HBO مکس هم در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

فیلم زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ که از آن با عنوان «زن شگفت‌انگیز ۲» هم یاد می‌شود، پرنسس دایانا با بازی گل گدوت را به زمان جنگ سرد می‌کشاند. در سال ۱۹۸۴، پرنسس دایانا/زن شگفت‌انگیز با دو دشمن قدرتمند روبه‌رو می‌شود؛ باربارا ان مینروا یا چیتا و مکسول لرد. از سویی دیگر، معشوقه‌ی دایانا یعنی استیو ترور هم برای کمک به او بازمی‌گردد. میانگین امتیاز فیلم زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب ۶۵ از ۱۰۰ و ۵۹ از ۱۰۰ است که نشان می‌دهد بسیاری از منتقدان اثر جدید جنکیز را فیلمی خوب ارزیابی کرده‌اند.

میزان فروش انیمیشن «غارنشینان: عصر جدید» در هفته‌ی گذشته ۲۴ درصد افزایش یافته است و این انیمیشن با ۲٫۱ میلیون دلار فروش و یک پله صعود نسبت به هفته‌ی گذشته در جایگاه دوم باکس آفیس قرار گرفته است. میزان فروش جدیدترین ساخته‌ی دریم ورکس پس از ۴۰ روز اکران در آمریکا و سایر نقاط جهان به ترتیب ۳۴٫۵ به ۸۰٫۴ میلیون دلار رسیده و باکس آفیس موجو مجموع فروش آن تا ۳ ژانویه (۱۴ دی) را ۱۱۴٫۹ میلیون دلار اعلام کرده است.

انیمیشن خانواده غارنشینان: عصر جدید ماجرای زندگی کرودزها کمی پس از انیمیشن قبلی را روایت می‌کند. این خانواده به جست‌وجوی یافتن محل زندگی مناسب‌تری نسبت به گذشته می‌روند و سرانجام در میان درختان انبوه و رودخانه‌های جاری منزل دلخواهشان را پیدا می‌کنند، اما آن محل پیش از این توسط خانواده‌ی آدم‌های بهتر تصاحب شده است. خانواده‌ی آدم‌های بهتر انسان‌هایی مدرن‌تر و تکامل یافته‌تر در مقایسه با غارنشینان هستند و قصد ندارند خانه‌ی خود را با آن‌ها تقسیم کنند؛ ولی اتفاقاتی غیرمنتظره باعث می‌شود این دو خانواده برای رسیدن به هدفی مشترک با یکدیگر متحد شوند.

فیلم «اخبار جهان» با بازی تام هنکس و هلنا زنگل در دومین هفته‌ی اکرانش هم عملکردی قابل قبول با توجه به دوران کرونا داشته است و ۱٫۶ میلیون دلار فروخته است. این فیلم تا به امروز تنها در آمریکا روی پرده رفته و مجموع فروش آن پس از ۱۰ روز نمایش ۵٫۴ میلیون دلار اعلام شده است.

اخبار جهان فیلمی درام به کارگردانی پل گرینگرس است که داستان آن از رمان «اخبار جهان» نوشته‌ی پاولت جایلز اقتباس شده است. فیلم درباره‌ی یک گوینده‌ی اخبار است که در میان حوادث بعد از جنگ داخلی آمریکا باید یک دختر یتیم را به بستگان زنده‌اش برساند، اما این سفر چندان ساده نیست و مخاطرات زیادی پیش روی آن‌ها قرار می‌گیرد.

امتیاز این فیلم در iMDB و راتن‌تومیتوز تا به این ساعت به ترتیب ۷٫۲ از ۱۰۰ و ۸۵ از ۱۰۰ است که نشان می‌دهد عموم مردم و منتقدان فیلم جدید هنکس را دوست داشته‌اند. برایان لوری از CNN در بخشی از نقد خود درباره اخبار جهان آورده است: «این فیلم یک اثر جامع است که داستانی آشنا را در بستر پس‌زمینه‌ای تاریخی ارائه می‌دهد.»

«شکارچی هیولا» همانند هفته‌ی گذشته مکان چهارم جدول پرفروش‌ترین فیلم‌ها در آمریکا را به خود اختصاص داده است. این فیلم طی هفته‌ی گذشته در ۱۸۰۷ سالن در آمریکا نمایش داده شد و توانست ۱٫۲ میلیون دلار بفروشد. اکران شکارچی هیولا در خاورمیانه هم جالب توجه بوده است و از سینماهای عربستان صعودی و امارات بیش از ۱٫۷ میلیون دلار طی ۷ روز نسیب فیلم جدید پل دبلیو. اس. اندرسون شده است. میزان فروش شکارچی هیولا در آمریکا، بازارهای بین‌المللی و در مجموع پس از ۱۷ روز نمایش ۵٫۴، ۴٫۸ و ۱۰٫۲ میلیون دلار اعلام شده است.

این فیلم بر اساس بازی محبوبی به همین نام ساخته‌ی شرکت کپ‌کام ساخته شده است و داستان گروهی از سربازان انسانی به رهبری ناتالی آرتمیس (میلا یوویچ) را روایت می‌کند که به سیاره‌ی هیولاها فرستاده شده‌اند. آرتیمس و هانتر باید با همکاری یکدیگر با موجودات وحشتناک ساکن سیاره‌ی جدیدشان مبارزه کنند.

فیلم «فاتال» به کارگردانی دون تیلور و با فیلم‌نامه‌ای به قلم دیوید لاگری در روزهای اخیر اکران موفقی است و حتی تعداد سالن‌های نمایش دهنده‌ی آن افزایش پیدا کرده است. این فیلم با ۷۰۰ هزار دلار فروش در آخر هفته‌ی منتهی به ۳ ژانویه (۱۴ دی) در رتبه‌ی پنجم باکس آفیس قرار گرفته و مجموع فروش خود در آمریکا ۳٫۰۹ میلیون دلار اعلام شده است. فاتال به دلیل تعطیلی سینماهای بسیاری از کشورهای اروپایی هنوز در بازارهای بین‌المللی اکران نشده است.

فاتال قرار بود طی هفته‌ی پایانی بهار اکران شود، اما شیوع کرونا باعث شد اکران جدیدترین ساخته‌ی تیلور ابتدا به مهرماه و سپس به اواخر آذر موکول شود. در خلاصه داستان رسمی این فیلم آمده است: «مردی متأهل پس گذراندن یک شب با یک کاراگاه پلیس زن خود را درگیر یک طرح توطئه‌ی قتل می‌بیند. عموم منتقدان فاتال را اثری متوسط اما سرگرم‌کننده ارزیابی کرده‌اند که درگیر کلیشه‌ها می‌شود و تنها می‌تواند رضایت خاطر برخی از دوست‌داران فیلم‌های مهیج و رازآلود را کسب کند. میانگین امتیاز این فیلم در متاکریتیک و راتن تومیتوز به ترتیب ۴۳ از ۱۰۰ و ۵۲ از ۱۰۰ بوده و در متاکریتیک تنها ۱ نقد مثبت برای آن به ثبت رسیده است.»

زن جوان نویددهنده و زن شگفت انگیز 1984 در باکس آفیس

«زن جوان نویددهنده» هفته‌ی گذشته بالاخره در آمریکا اکران شد و علاوه ‌بر عموم منتقدان توانست رضایت فیلم‌بین‌ها را هم به دست آورد و فروشی قابل قبول در باکس آفیس داشته باشد. این فیلم به واسطه‌ی پیام‌های زیرمتنی و آشکارش احتمالا در فصل جوایز پیش رو با موفقیت‌هایی مواجه خواهد شد. تا به امروز در وب‌سایت متاکریتیک ۳۳ نقد درباره‌ی این اثر جمع‌آوری شده که ۲۷ نقد نگاهی مثبت و ۶ نقد نگاهی متوسط به فیلم داشته‌اند.

فیلم داستان زن جوانی را روایت می‌کند که بر اثر یک واقعه‌ی تراژیک که در گذشته برای دوستش رخ داده دچار آسیب روحی شده و به همین دلیل از کسانی که بر سر راهش قرار می‌گیرند انتقام می‌گیرد. زن به تدریج خشمش را به سوی کسانی هدایت می‌کند که عاملین واقعی آن رخداد بوده‌اند و همین موضوع به داستان جهت تازه‌ای می‌دهد.

زن جوان نویددهنده طی روزهای گذشته در ۱۳۳۳ سالن به نمایش در آمد و ۶۶۰ هزار دلار فروخت تا مجموع درآمد آن پس از ۲ هفته اکران به ۱٫۸ میلیون دلار برسد.

«پینوکیو» به کارگردانی ماتئو گارونه با تأخیری تقریبا ۱ ساله در آمریکا هم روی پرده رفت و این هفته هم باری دیگر در میان ۱۰ فیلم پرفروش آمریکا قرار گرفته است. پینوکیو روایت جدید و مدرنی از داستان پینوکیو نوشته‌ی کارلو کلودی است که در هفته‌ی دوم اکرانش در آمریکا ۲۸۴ هزار دلار (۴٫۴ درصد افزایش نسبت به هفته‌ی گذشته) فروخته و در جایگاه هفتم باکس آفیس قرار گرفته است. باکس آفیس موجو مجموع فروش این فیلم ایتالیایی در آمریکا تا به امروز را ۷۷۲ هزار دلار اعلام کرده است.

فیلم جدید پینوکیو برای نخستین بار در جشنواره‌ی برلین ۲۰۲۰ به نمایش درآمد و با استقبال خوبی از سوی منتقدان اروپایی مواجه شد. پینوکیو گارونه از لحاظ بصری بسیار جالب توجه است و ضمن پایبندی به کتاب «ماجراهای پینوکیو» نوشته کارلو کلودی در کلیات، سعی کرده با نگاهی مدرن‌تر به مفاهیم خیر و شر در این قصه‌ی کلاسیک بپردازد تعاریف پذیرفته شده از معصومیت، ندامت و رذالت در فرهنگ عامه را به چالش بکشد. چند ماه قبل پینوکیو در بسیاری از کشورها به نمایش در آمد و بنا بر آمار ارائه شده از سوی باکس آفیس موجو در بازارهای بین‌المللی ۲۱٫۲ میلیون دلار فروخته است.

«جنگ با بابابزرگ» یکی از آن فیلم‌هایی است که از زمان اکرانش پای ثابت جدول پرفروش‌ترین‌ها بوده و در هفته‌ی گذشته با ۱۱۵ هزار دلار فروش به رتبه‌ی هشتم باکس آفیس رضایت داده است. مجموع فروش این فیلم کمدی-خانوادگی پس از ۸۷ روز اکران ۳۱٫۵ میلیون دلار اعلام شده که سهم سینماهای آمریکا و سایر کشورهای جهان از این رقم به ترتیب ۱۸٫۶ و ۱۲٫۸ میلیون دلار است.

جنگ با بابابزرگ داستان دعواها و درگیری‌های پیتر (اوکس فگلی) و پدر بزرگش (رابرت دنیرو) برای تصاحب اتاق خواب را به تصویر می‌کشد! پیتر می‌بایست اتاق خواب دوست‌داشتنی خود را با پدربزرگش تقسیم کند، اما از این کار به هیچ‌وجه راضی نیست و به همین خاطر اعلام جنگ می‌کند.

فیلم «بیگانه» به کارگردانی ریدلی اسکات تنها فیلم تازه وارد به جدول و تازه اکران شده است که پس از ۳ روز نمایش و با ۷۵ هزار دلار فروش به رتبه‌ی نهم رسیده است. بیگانه در سال ۱۹۷۹ با بودجه‌ی ۱۱ میلیون دلاری ساخته شد و در سراسر جهان توانست ۱۰۵ میلیون دلار بفروشد و به یک موفقیت تجاری قابل توجه برای فاکس قرن بیستم تبدیل شود.

بیگانه و زن شگفت‌انگیز 1984 در باکس آفیس

اتفاقات این فیلم در یک فضاپیمای باری رقم می‌خورد که چند موجود فرازمینی خطرناک به آن وارد می‌شوند و خدمه‌ی کشتی را از بین می‌برند. طی دهه‌های اخیر همواره از بیگانه به‌عنوان یکی از بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی یاد شده و تا به امروز ۳ دنباله‌ی رسمی و ۲ دنباله‌ی غیررسمی برای آن ساخته شده است که هیچ‌کدام به موفقیت‌های فیلم نخست دست نیافتند.

«عجیب و غریب» با بازی کاترین نیوتون و وینس وان به کارگردانی کریستوفر لاندون با دو پله صعود نسبت به هفتته‌ی گذشته در جایگاه دهم پرفروش‌ترین فیلم‌های هفته‌ی گذشته آمریکا قرار گرفته است. این فیلم در اولین آخر هفته‌ی سال جدید میلادی ۵۵ هزار دلار فروخته و مجموع فروش آن در آمریکا و بازارهای بین‌المللی به ترتیب ۸٫۷ و ۶٫۱ میلیون دلار رسیده است.

عجیب و غریب داستان یک قاتل سریالی با بازی وینس وان و یک دختر دبیرستانی با بازی کاترین نیوتون را روایت می‌کند که بدن‌هایشان با جادوی یک خنجر خاص با یکدیگر جابه‌جا می‌شود و دختر مدرسه‌ای خود را در بدن قاتل پیدا می‌کند. آن‌ها تنها ۲۴ ساعت فرصت دارند تا جادو را باطل کنند و به بدن خود را بازگردند وگرنه تا ابد در جسم دیگری اسیر می‌شوند.

نام فیلمهفته اکرانفروش آخر هفتهفروش کلی
زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴
Wonder Woman 1984
۲۵٫۵۲۸٫۵
خانواده غارنشینان: عصر جدید
The Croods: A New Age
۶۲٫۱۳۴٫۵
اخبار جهان
News of the World
۲۱٫۶۵٫۴
شکارچی هیولا
Monster Hunter
۳۲٫۱۵٫۴
فاتال
Fatale
۳۰٫۷۳٫۰۹
زن جوان نویددهنده
Promising Young Woman
۲۰٫۶۱٫۸
پینوکیو
Pinocchio
۲۰٫۲۰٫۷
جنگ با بابابزرگ
The War with Grandpa
۱۳۰٫۱۱۸٫۶
بیگانه
Alien
۱۰٫۰۷۰٫۰۷
عجیب و غریب
Freaky
۸۰٫۰۵۸٫۷

*رقم فروش بر اساس میلیون دلار است.

منبع: BoxOfficeMojo

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *