منتقدان درباره‌ی فیلم سریع و خشمگین 9 چه می‌گویند؟

[ad_1]

چند هفته پیش از اکران عمومی فیلم «سریع و خشمگین ۹» (Fast & Furious 9) یونیورسال پیکچرز این فیلم اکشن را در اختیار برخی منتقدان قرار داده و حالا بررسی‌های عضو جدید خانواده محبوب «سریع و خشمگین» منتشر شده است.

بسیاری از سینمادوستان انتظار دارند با بازگشایی سالن‌های سینما در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی طی تابستان پیش رو پس از واکسیناسیون گسترده کروناویروس میزان فروش فیلم‌ها افزایش محسوسی پیدا کند و دوباره سینما رفتن به بخش ثابتی از تفریحات آخر هفته‌ی خانواده‌ها تبدیل شود. در همین راستا فیلم‌های مورد انتظاری مانند «یک مکان ساکت ۲» یا «سریع و خشمگین ۹» در روزهای آتی روی پرده خواهند و رفت و سینماداران امید زیادی به موفقیت آن‌ها بسته‌اند.

میزان فروش و استقبال عموم فیلم‌بین‌ها از مجموعه‌ی سریع و خشمگین چندان وابسته به نظر و امتیاز منتقدان به این فیلم‌ها نبوده است، اما نقدهای منفی منتشر شده برای سریع و خشمگین ۹ بی‌تردید می‌تواند بر نظر سینمادوستان حرفه‌ای تاثیرگذار باشد. تا به این ساعت در پایگاه‌های متاکریتیک و راتن‌تومیتوز برای این فیلم به ترتیب امتیاز ۵۳ از ۱۰۰ و ۳۳ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است. در متاکریتیک در میان فیلم‌های این سری بالاترین و پایین امتیاز منتقدان را «سریع و خشمگین ۷» و «۲ سریع و ۲ خشمگین» در اختیار دارند.

جان سینا قرار است در فیلم سریع و خشمگین ۹ نقش جیکوب تورتو، برادر دومنیک (وین دیزل) و میا تورتو (جوردانا بوروستر) را ایفا کند. طی نسخه‌های اخیر سری سریع و خشمگین همواره شارلیز ترون شخصیت منفی بوده است، اما این‌طور که پیداست در دهمین قسمت از این مجموعه سینا رهبری تیم آدم‌های شرور قصه را برعهده خواهد داشت و چند ماه قبل در «برنامه‌ی امشب با اجرای جیمی فلن» بیان کرده بود: «فیلم سریع و خشمگین ۹ چیزی شبیه به یک جمع‌بندی برای فیلم‌های قبلی خواهد بود و داستان قسمت‌های پیشین را به یکدیگر پیوند و به برخی از سؤالات طرفداران پاسخ می‌دهد و در کنار آن پرسش‌های جدیدی نیز ایجاد می‌کند.»

دنیل کیسی که بیشتر برای نگارش فیلم‌نامه فیلم سینمایی علمی-تخیلی «کین» (Kin) شناخته‌ می‌شود به همراه کریس مورگان به عنوان نویسندگان نسخه‌ی جدید این مجموعه انتخاب شده‌اند. کریس مورگان به نوعی مغز متفکر مجموعه فیلم‌های سریع و خشمگین است و از سال ۲۰۰۶ و فیلم «توکیو دریفت» نویسنده‌ی اصلی تمام قسمت‌ها بوده است. جاستین لین نیز وظیفه‌ی کارگردانی سریع و خشمگین ۹ را برعهده داشت.

در سال‌های اخیر فیلم‌های این سری کمی از اصالت خود یعنی روایت داستانی هیجان‌انگیز در دل مسابقات غیرقانونی فاصله گرفته‌اند و بیشتر به سمت به تصویر کشیدن صحنه‌های اکشن پر زرق و برق سوق داده شده‌اند و به همین خاطر از میزان مقبولیت و ارزش این مجموعه در نظر سینمادوستان حرفه‌ای کاسته شده است. مثلاً چند هفته‌ی قبل، جاستین لین، کارگردان «سریع و خشمگین ۹» در گفت‌وگویی از امکان تلاقی (کراس‌اوور) سری فیلم‌های سریع و خشمگین و «دنیای ژوراسیک» صحبت کرده بود!

گزیده‌ی نقدهای فیلم سریع و خشمگین ۹

آلونسو دورالده از The Wrap

  • امتیاز: ۷۵ از ۱۰۰

سینمادوستانی که قصد دارند سال ۲۰۲۱ را با یک فیلم پرهزینه، هیجان‌انگیز و مشهور ادامه دهند، سریع و خشمگین جدید برای آن‌ها انتخاب مناسبی است. فیلمی که در آن اتوموبیل‌ها با سرعت حرکت می‌کنند، به پرواز در می‌آیند و به طور کلی کارهای غیرممکن انجام می‌دهند. برخی از این اتفاقات مضحک و عجیب است، اما همچنان جذابیت دارند!

تیم گریسون از اسکرین‌دیلی

  • امتیاز: ۶۰ از ۱۰۰

سریع و خشمگین ۹ دارای شکوهی مضحک و دقایقی احساسی است. سکانس‌های تعقیب و گریز عظیم و پرهزینه‌ای برای کسب رضایت طرفداران همیشگی این مجموعه در فیلم وجود دارد، اما در این دقایق هیچ مفهوم یا نکته‌ی جالب توجه‌ای به چشم نمی‌خورد.

اوون گلیبرمن از ورایتی

  • امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

این فیلم پنجمین قسمت از مجموعه‌ی سریع و خشمگین است که توسط جاستین لین کارگردانی شده است. او پس از «سریع و خشمگین ۶» و گذشت ۸ سال دوباره بر صندلی کارگردانی یکی از نسخه‌های سریع و خشمگین نشسته و سریع و خشمگین ۹ با انرژی بیشتری به سمت سردرگمی و شکست حرکت می‌کند!

جان دفور از هالیوود ریپورتر

  • امتیاز: ۴۰ از ۱۰۰

روند و ساختار فیلم‌نامه شبیه به شیوه‌ی کلی این مجموعه نیست، اما دیالوگ‌ها شبیه به فیلم‌های قبلی نوشته شده‌اند. سریع و خشمگین ۹ مدام ما را به مکان‌های جدیدی می‌برد، اما وقتی نوبت به سفر فضایی می‌رسد دیگر حرفی برای گفتن باقی نمی‌ماند! فقط ذکر این نکته کافی‌ست که پریدن با ماشین از آسمان‌خراش‌ها در نسخه‌ی هفتم بسیار بهتر از این ماجراجویی‌های فضایی غیرقابل‌ باور بود.

فیلم سریع و خشمگین ۹ به عنوان جدیدترین نسخه‌ی این مجموعه برای اکران در تاریخ ۴ تیرماه (۲۵ ژوئن) برنامه‌ریزی شده است.

منبع: Metacritic

[ad_2]

Source link

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.