نظریه‌ای درباره‌ی ماتریکس 4؛ ترینیتی فرد برگزیده است نه نئو • دیجی‌کالا مگ

[ad_1]

آیا در «ماتریکس: رستاخیزها»، ترینیتی فرد برگزیده است؟ تقریبا دو دهه پس از پایان یافتن سه‌گانه اصلی، «ماتریکس رستاخیزها» در ۲۲ دسامبر روی پرده سینماها می‌رود و در اچ‌بی‌او مکس (بر اساس استراتژی انتشار برادران وارنر در دوران همه‌گیری کرونا) نیز به نمایش درمی‌آید.

پس از انتشار اولین تریلر جدید چهارمین فیلم این مجموعه، انتظارات از این فیلم بالاتر رفت و نظریات پیرامون آن، روز به روز افزایش می‌یابد که البته تا زمان انتشار ماتریکس ۴، پاسخگویی به هیچ کدام از این سوالات ممکن نیست.

امروزه کلیشه‌ای به نظر می‌رسد که بگوییم ماتریکس، سینما را تغییر داد اما این یک واقعیت غیرقابل انکار است. جلوه‌های زمان تیراندازی و پرتاب گلوله و سکانس‌های هنرهای رزمی، سطح فیلم‌های علمی‌تخیلی و اکشن را بالا برد تا جایی که احتمالا برای خود دنباله ماتریکس رستاخیزها نیز چالش‌برانگیز باشد. طرح داستانی اصلی ماتریکس درباره تسلط ماشین‌ها بر بشریت در دنیای رویایی و شبیه‌سازی‌شده و ظهور یک فرد برگزیده برای پایان دادن به جنگ، برداشتی کاملا جدید از تمثیل غار افلاطونی بود. این طرح هم‌چنان امروزه، مورد کنکاش و بررسی قرار می‌گیرد و درباره آن، نظریه‌پردازی می‌شود. حتی با در نظر گرفتن همه این موارد، مخاطبان حالا در مواجهه با ماتریکس رستاخیزها سوالات بیشتری دارند و این نشان‌دهنده این موضوع است که ماتریکس کارش را درست انجام داده است.

با وجود مرگ نئو (کیانو ریوز) و ترینیتی (کری آن ماس) در فیلم انقلاب‌های ماتریکس، هر دو در قسمت چهارم برمی‌گردند و احتمالا به همین دلیل است که نام فیلم چهارم، رستاخیزهاست. با این حال، همان‌طور که در تریلر مشاهده می‌شود، نئو و ترینیتی، یک‌دیگر و تجربیات قبلی خود را به یاد نمی‌آورند اما مورد ترینیتی به طور خاص، کمی متفاوت‌تر به نظر می‌رسد. توضیحات احتمالی زیادی برای این تفاوت وجود دارد اما یک توضیح بسیار جذاب این است که او، نه نئو، به احتمال زیاد در حال حاضر، هفتمین فرد برگزیده در ماتریکس رستاخیزها است.

ترینیتی چگونه به ماتریکس رستاخیزها برمی‌گردد؟

ماتریکس

در وهله اول، یکی از سوالات بزرگ درباره رستاخیزها این است که ترینیتی دقیقا چگونه به ماتریکس بازگشته است. مرگ نئو در حالی رخ داد که او در شهر ماشینی به ماتریکس وصل شده بود اما ترینیتی در دنیای واقعی بدون اتصال به هیچ رابطی درگذشت و ظاهرا ماشین‌ها از مرگ او بی‌اطلاع بودند. با این حال، لحظات مختلفی در تریلر وجود دارند که نشان می‌دهند حضور او در فیلم چهارم فراتر از یک بازگشت ساده به نظر می‌رسد.

در صحنه‌ای با حضور نئو، کد ماتریکس روی گونه ترینیتی دیده می‌شود. جدا از احتمال این‌که ترینیتی شاید مانند نئو تهدیدی برای ماشین‌های ماتریکس باشد، این کدها می‌توانند به این معنی باشند که ماشین‌ها پس از برخورد او و نئو در نزدیکی شهر ماشینی، توانستند بدن ترینیتی را پیدا کنند و با پاک کردن حافظه‌اش، او را دوباره وارد ماتریکس نمایند. هم‌چنین شاید وقتی نئو دوباره وارد ماتریکس شده است، ترینیتی به سادگی و با استفاده از حافظه او، خودش را بازسازی کرده باشد اما با توجه به برگزیده بودن نئو، چنین اقدامی به سادگی امکان پذیر نیست. بنابراین احتمالا پای چیز دیگری، فراتر از بازگشت او توسط ماشین‌ها یا بازسازی او از طریق حافظه نئو، در میان باشد.

ترینیتی دارای قدرت‌های خاصی در «ماتریکس رستاخیزها» است

در طول تریلر، نئو بسیاری از توانایی‌های خود در زمینه تغییر شکل واقعیت را که برای اولین بار در سه‌گانه اصلی نمایش داده بود، نشان می‌دهد و به نظر می‌رسد که فیلم بار دیگر تاکید زیادی بر سرپیچی نئو با بازی کیانو ریوز (که حالا ریش گذاشته است) از محدودیت‌ها و قوانین ماتریکس دارد. اما آن‌چه برجسته است قدرت قابل توجه ترینیتی در نادیده گرفتن برنامه‌های ماتریکس است و به میزان حیرت‌انگیزی، بیشتر از گذشته به نظر می‌رسد. هم‌چنین در یک صحنه، ترینیتی در برابر یکی از انفجارهای تله کینتیک ایستادگی می‌کند و یک تیم از نیروهای مخفی پلیس که آن‌ها را محاصره کرده‌اند به عقب پرتاب می‌شوند.

یکی دیگر از تغییرات قابل توجه، چگونگی رابطه نئو و ترینیتی در ماتریکس رستاخیزها است. ترینیتی به اندازه مربی نئو، مورفئوس در سه‌گانه اصلی، در جدا کردن او از ماتریکس نقش مهمی داشت و به نظر می‌رسد او این بار نیز به میزان قابل توجهی و بیش از همیشه، به بیدار شدن مجدد او و بازگشتش به زندگی کمک می‌کند. در صحنه تعقیب و گریز موتور سیکلت، او جلوی موتور نشسته است و آن را می‌راند و هم‌چنین نئو را هنگام پرش از یک ساختمان، یاری می‌کند. علاوه بر این، لحظه‌ای در تریلر وجود دارد که در آن، ترینیتی به طور غیرقابل توضیحی، به یک هولوگرام با چند بازتاب هولوگرافیک تبدیل می‌شود و شخصیت ناشناس جسیکا هنویک را نشان می‌دهد. چیزهای زیادی در تریلر ماتریکس رستاخیز‌ها وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را نادیده بگیرید اما یک مورد، غیرقابل انکار است، این که ترینیتی واقعا تغییر کرده است.

نظریه: ترینیتی فرد برگزیده است نه نئو

ماتریکس

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد فرد برگزیده در نظر داشت این است که او هر کسی و در هر زمانی که باشد، در برنامه ماتریکس خلل ایجاد می‌کند یا به قول معمار در ماتریکس: بارگذاری مجدد، او یک ناهنجاری است. نئو ششمین فرد برگزیده در سیستم بود. بنابراین منطقی است که پس از مرگ نئو در ماتریکس، برگزیده دیگری به آن باز‌گردد. شاید به جای بازگشت دوباره و وارد شدن مجدد نئو به شبیه‌سازی در قالب برگزیده، این بار ترینیتی به عنوان هفتمین فرد برگزیده ایفای نقش کند.

همان‌طور که قبلا گفته شد، ترینیتی سطح قدرتی را به نمایش می‌گذارد که به مراتب فراتر از آن‌چه قبلا داشته است، به نظر می‌رسد و او راهنمای اصلی نئو در تریلر است. ترینیتی با ابراز عشق خود به نئو باعث شد که او دوباره زنده شود و این صحنه از سال ۱۹۹۹ در ذهن مخاطبان نقش بسته است و فیلم جدید از این نظر، دارای پیچیدگی‌های خاصی در معادله کلی ماتریکس است. پس از وقفه طولانی در فرانچایز ماتریکس، از فیلم آخر تا‌کنون، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که نئو با توانایی و مهارت بیشتری نسبت به افراد معمولی برای مقابله با برنامه‌های ماتریکس، به ماتریکس رستاخیز‌ها بازمی‌گردد اما نه به عنوان فرد برگزیده و فرد مسیحایی و برگزیده فیلم جدید، ترینیتی است.

هنوز مدت زمان زیادی باقی است تا ماتریکس رستاخیزها اکران شود. تریلر نشان داد که فیلم جدید تا حدودی بر خلاف فرمول‌های قبلی و انتظارات مخاطبان است و به طرق مختلف تغییر کرده است، از حذف رنگ سبز معروف پیرامون شخصیت‌ها در داخل ماتریکس گرفته تا بازی یحیی عبدالمتین دوم در نقش مورفئوس. نئو در بازگشت به توهم ماتریکس، در شرایط سخت‌تری قرار دارد اما بازگشت ترینیتی شاید بزرگ‌ترین راز کل داستان باشد. چگونگی و دلایل این اتفاق، معمای پیچیده‌ای است اما ترینیتی می‌تواند نه تنها به عنوان یک انسان معمولی، (دوباره) از شبیه‌سازی بیدار شود، بلکه شاید به عنوان فرد ناهنجار بعدی که هفتمین نسخه از فرد برگزیده است، به ماتریکس رستاخیز‌ها بازگردد.

منبع: Screenrant

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *