نقدها و نمرات فیلم همه چیز خوب پیش رفت؛ یک تراژدی امروزی (جشنواره کن ۲۰۲۱)

[ad_1]

فیلم «همه چیز خوب پیش رفت» (Everything Went Fine) ساخته‌ی فرانسوا اوزون در بخش مسابقه‌ی اصلی جشنواره‌ی کن ۲۰۲۱ نمایش داده شد و حالا نخستین بررسی‌های این فیلم درام منتشر شده که نشان می‌دهند منتقدان به طور کلی اثر جدید اوزون را دوست داشته‌اند.

فیلم‌های فرانسوا اوزون همواره به خاطر درونمایه‌ی انسان‌دوستانه و دیدگاه آزادانه‌شان نسبت به جنسیت مورد تحسین قرار گرفته‌اند. او در فیلم‌های ممتازش کیفیت روابط انسانی را به حدی از پیچیدگی رسانده که پیش از این در سینما کم‌تر دیده‌ایم. اوزون دنیایی شبیه به راینر ورنر فاسبیندر، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس آوانگارد آلمانی دارد؛ اما اگر آدم‌های عجیب و غریب سینمای فاسبیندر در دنیایی آمیخته به رگه‌هایی از ابزوردیسم سیر می‌کردند، قصه‌های ازون با پرداختی ناتورالیستی و به‌شدت بی‌پرده روایت می‌شوند و همین کیفیت صریح و گزنده، آن‌ها را برای سینمادوستان ملموس و رعب‌آور می‌کند.

هنر ازون در ترسیم کنش‌ها و واکنش‌هایی است که در عین دراماتیک بودن، غافل‌گیرکننده، بدیع و برخلاف عُرف جامعه‌اند. او با فیلم جدید خود نیز به سراغ چنین سوژه‌ای رفته و در «همه چیز خوب پیش رفت» داستان پدری را روایت می‌کند که دچار سکته می‌شود و برای اتانازی از دخترش کمک می‌جوید.

تا به این ساعت در پایگاه راتن‌تومیتوز بر اساس ۱۳ بررسی امتیاز قابل توجه ۹۲ از ۱۰۰ برای این فیلم به ثبت رسیده و در جدول ستاره‌های منتقدان کنِ ۲۰۲۱ هم با دریافت ۲.۱ ستاره از ۴ ستاره در مجموع، راضی کننده عمل کرده است.

منتقدان درباره‌ی فیلم همه چیز خوب پیش رفت چه می‌گویند؟

تیم گریسون از اسکرین

همه چیز خوب پیش رفت از فوران احساسات به نفع لحظه‌های کوچک و زیبا خودداری می‌کند، امانوئل در حالی که پدرش به‌دنبال اتانازی و مادرش در وضعیت وخیمی است، خود را وقف رسیدگی به درخواست نامتعارف پدر می‌کند و عشق واقعی را در این راه نشان می‌هد. این فیلم لطیف با یک مرگ به انتها می‌رسد، اما داستان آن باعث می‌شود بسیاری از بینندگان بهتر به زندگی و شرایط‌شان فکر کنند.

بن كنیگسببرگ از راجر ایبرت

همه چیز خوب پیش رفت با تمام ضعف‌هایش پایاپ‌بندی مناسب و خوبی دارد. در مسیر داستان برخی نکات به‌درستی تشریح نمی‌شوند، مثلا نمی‌فهمیم ارتباط خانواده‌ی حاضر در فیلم با هلوکاست چگونه ممکن است بر تصمیم پدر برای مردن یا زنده ماندن تاثیرگذار باشد، اما نباید از یاد برد همین قصه با پایانی ساده، ولی ویرانگر خاتمه می‌یابد.

تاد مک کارتی از ددلاین

اگرچه به طور معمول فیلم‌هایی با موضوع اتانازی اوقات خوبی را برای سینمادوستان رقم نمی‌زنند، اما فرانسوا اوزون، کارگردان سرشناس فرانسوی با کمک مجموعه‌ای از بازیگران باتجربه و جذاب، فیلم قابل تأمل و خوبی ساخته است.

دیوید رونی از هالیوود ریپورتر

با توجه به موضوع مورد بحث فیلم، همه چیز خوب پیش رفت تاثیرگذارترین درامی نیست که در این باره دیده‌ایم، اما صداقت و هوشیاری جاری در اثر شما را برای تماشای کامل آن مجاب می‌کنند.

فیلم همه چیز خوب پیش رفت

منبع: RottenTomatoes

[ad_2]

Source link

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.