نقدها و نمرات فیلم گزارش فرانسوی؛ یکی از مدعیان اصلی نخل طلا (جشنواره کن ۲۰۲۱)

[ad_1]

ساعاتی قبل فیلم «گزارش فرانسوی» (The French Dispatch) به کارگردانی وس اندرسن در بخش مسابقه‌ی اصلی جشنواره‌ی کن به نمایش درآمد و با استقبال بسیار خوبی از سوی سینمادوستان و منتقدان مواجه شد.

فیلم‌های وس اندرسن همواره به خاطر سبک تصویربرداری منحصر به فرد و شیوه‌ی روایی خاص‌شان مورد تحسین قرار گرفته‌اند. از ویژگی های مهم سینمای او می‌توان به ترکیب فرم فضاسازی فانتزی بصری و استفاده از رنگ‌بندی‌های صحنه‌ها و قاب‌بندی‌های مرکزی اشاره کرد. اندرسون از رنگ‌ها و ترکیبات رنگی مختلفی در کارهایش استفاده می‌کند و هر صحنه مجموعه‌ رنگ‌های مشخص و از پیش تعیین شده‌ای دارد. پالت رنگی اندرسون مثل سبک فیلمسازی‌اش تعمدی است. رنگ‌ها می‌تواند موجب برانگیخته شدن احساس مخاطبان و انتقال حس صحنه به آن‌ها شوند. به همین خاطر شور و هیجان خاصی در آثار او جریان می‌یابد و ترکیب این رنگ‌بندی‌های جذاب با لباس‌ها و گریم جالب بازیگران، صحنه‌های به‌یادماندنی را خلق می‌کنند. اینطور که پیداست فیلم گزارش فرانسوی در به کارگیری این ویژگی‌های فرمی و بصری عملکرد خوبی داشته و منتقدان از تماشای دهمین فیلم بلند اندرسون بسیار راضی بوده‌اند.

وس اندرسن برای ساخت این فیلم از زندگی واقعی کارکنان مجله‌ی نیویورکر الهام گرفته است. گزارش فرانسوی داستان کارکنان یک مجله‌ی اروپایی در یک شهر تخیلی فرانسوی را به تصویر می‌کشد که تصمیم می‌گیرند با چاپ یک نسخه‌ی یادمان به بزرگداشت سه واقعه‌ی مهم یک دهه‌ی گذشته‌شان بپردازند. این سه واقعه عبارتند از: حبس ابد یک هنرمند، شورش‌های دانشجویی و یک گروگان‌گیری.

تا به این ساعت برای گزارش فرانسوی در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک بر اساس ۱۱ و ۱۰ بررسی امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰ و ۸۷ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است.

منتقدان درباره‌ی فیلم گزارش فرانسوی چه می‌گویند؟

جیمز ماترام از ساوت چاینا مورنینگ پست

  • امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

حتی بر اساس استانداردهای اندرسون، گزارش فرانسوی جاه‌طلبانه‌ترین فیلمی‌ست که او تاکنون ساخته است.

نیکلاس باربر از بی‌بی‌سی

  • امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

مطمئن باشید هیچ فیلم دیگری شبیه به گزارش فرانسوی پیدا نخواهید کرد، مگر سایر آثار اندرسون را تماشا کنید.

پیتر بردشاو از گاردین

  • امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

تصاویری شگفت‌انگیز، صحنه‌های خنده‌دار و تیم بازیگری تراز اول ادای احترام اندرسون به روزنامه‌ی نیویورکر را به یک لذت تمام عیار تبدیل کرده است.

پت براون از مجله اسلنت

  • امتیاز ۷۵ از ۱۰۰

فیلم اندرسون یک ترکیب فریبنده از قصه‌گویی پیچیده و قاب‌بندی‌های جذاب است.

دیوید رونی از هالیوود ریپورتر

یک فیلم کنجکاوی برانگیز و دلربا که هیچ فیلم‌ساز دیگری نمی‌توانست آن را خلق کند.

این فیلم با بازی بیل مری، فرانسیس مک دورمند، تیموتی شالامی، آدرین برودی و جفری رایت برای اکران در تاریخ ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) برنامه‌ریزی شده است.

منبع: RottenTomatoes

[ad_2]

Source link

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.