چرا انتخاب رابرت داونی جونیور بزرگ‌ترین ریسک مارول بود؟

[ad_1]

کوین فایگی، رئیس استودیو مارول، معتقد است که انتخاب رابرت داونی جونیور در نقش تونی استارک در مرد آهنی، هنوز بزرگ‌ترین ریسک آن‌ها تا به امروز است.

دنیای سینمایی مارول بیش از ۱۳ سال است که جریان دارد و در طول فعالیت خود، تصمیماتی خلاقانه و غیر‌معمول داشته است. با این حال، معمار این دنیای سینمایی بیان دارد که در میان همه این تصمیمات، انتخاب رابرت داونی جونیور برای بازی در نقش اصلی فیلم جان فاورو در سال ۲۰۰۸، سخت‌ترین کار آن‌ها بوده است.

در اواسط دهه اول قرن جدید، مارول به دنبال ساخت فرانچایزی برای فیلم‌های خود بود تا بتواند کنترل کامل و خلاقانه‌ای بر پروژه‌های خود داشته باشد. در آن زمان، آن‌ها هنوز با استودیوهای دیگر مانند فاکس و سونی در پروژه‌هایی مانند مردان ایکس و مرد عنکبوتی همکاری داشتند. وقتی اخباری منتشر شد مبنی بر این‌که آن‌ها مرد آهنی را به‌عنوان قهرمان فیلم افتتاحیه خود انتخاب کرده‌اند، بسیاری از افراد فکر می‌کردند که این استودیو، ظرفیت و توانایی اجرای برنامه‌های خود را ندارد. این شخصیت در کمیک‌ها، یک کاراکتر ثانویه بود و تقریبا هیچ‌کس به غیر از خوانندگان کمیک‌بوک‌ها، با او آشنایی نداشت اما استودیو مارول با انتخاب فاورو که در آن زمان، بیشتر به‌عنوان یک کارگردان مستقل شناخته می‌شد و داونی به عنوان ستاره فیلم، این ریسک را متقبل شد. شایان ذکر است که در آن زمان، این بازیگر هنوز در پی بازسازی حرفه بازیگری خود، پس از یک نبرد سخت با مصرف مواد مخدر بود که حتی باعث شد او در زندان بماند.

رابرت داونی جونیور

با وجود همه‌ی این‌ها، مرد آهنی به یکی از مشهورترین فیلم‌های کمیک‌بوکی تاریخ تبدیل شد. داونی ثابت کرد که بازیگر مناسبی برای این نقش است. بازی او یکی از نقاط قوت فیلم بود. فایگی با نگاهی به گذشته، در مصاحبه‌ای گفت که اگر رابرت نبود، دنیای سینمایی مارول در جایی که در حال حاضر هست، قرار نمی‌گرفت. این بزرگ‌ترین ریسکی است که آن‌ها تا به حال انجام داده‌اند اما همان ریسکی بود که بیشترین بازدهی را به همراه داشت و زمینه را برای رشد و گسترش این فرانچایز فراهم کرد. فایگی در این مصاحبه بیان نمود:

«من خوش‌شانس بودم که در روند ساخت فیلم‌های مرد عنکبوتی و مردان ایکس شرکت کردم اما ما می‌خواستیم فیلم مرد آهنی خود را بسازیم. من هنوز هم فکر می‌کنم بزرگ‌ترین ریسکی که به نظر می‌رسد گفتن آن در حال حاضر کمی غیرمنصفانه باشد، انتخاب رابرت داونی جونیور بود. این مسأله بزرگ‌ترین خطر و مهم‌ترین چیز در تأسیس دنیای سینمایی مارول بود. بدون رابرت، ما امروز اینجا نمی‌نشستیم. من واقعا به این موضوع باور دارم.

او بازیگری فوق‌العاده بود. همه می‌دانستند که رابرت بازیگری فوق‌العاده‌ است اما در واقع تا به حال در ژانر اکشن ندرخشیده بود. او لزوما ستاره‌ای سرگردان نبود اما ما متوجه این ریسک بودیم و من قبلا هم به این داستان اشاره کرده‌ام. جان فاورو واقعا نسبت به فیلم و حضور رابرت در آن، دید مناسبی داشت. فکر می‌کنم این تصمیم و موفقیت آن، باعث شد تا ما جسارت بیشتری برای تصمیمات پرریسک دیگر پیدا کنیم.»

به‌سختی می‌توان با فایگی در این زمینه مخالفت کرد که داونی برای بازی در نقش تونی استارک مناسب است. با این حال، مسلما مهم‌ترین نکته این است که چگونه این ریسک‌پذیری موجب شد تا استودیوی مارول دست به تصمیماتی دیگر بزند. اگر فیلم مرد آهنی شکست می‌خورد، نه تنها رویاهای آن‌ها برای ساخت دنیای سینمایی مارول از بین می‌رفت، بلکه حق مالکیت تمام شخصیت‌های دیگر که آن‌ها را خریده بودند از دست داده می‌شد. فایگی و تیمش با انتخاب بازیگران ناشناخته‌ای مانند تام هیدلستون و کریس همسورث در ثور و هم‌چنین سایر استعدادهای عجیب و غریب در این سال‌ها، به نوعی قمار کردند. به بیان بهتر، آن‌ها به دنبال انتخاب بهترین فرد برای نقش‌ها هستند. روند تولید مرد آهنی، این سنت را در دنیای سینمایی مارول ایجاد کرد که برای بهبود پروژه می‌توان در طی ساخت فیلم، از بداهه‌پردازی و تغییرات دیگر فیلم‌نامه، استفاده کرد.

داونی، جدا از بیش از یک دهه بازیگری در نقش مرد آهنی، رهبری گروه رو به رشد این فرانچایز را بر عهده گرفت. بازیگران همکار او بارها از برخورد مناسبش با دیگر افراد و به‌خصوص تازه‌واردان گفته‌اند، برای اینکه مطمئن شود آن‌ها احساس راحتی می‌کنند. او همچنین به نوعی مسؤول وعده‌های غذایی است تا همه اوقات خوشی در حین کار داشته باشند. این رفتار او باعث ایجاد محیطی صمیمی و آرامش‌بخش در روند تولید فیلم می‌شود، روندی که شاید به خودی خود، کمی خسته‌کننده باشد.

منبع: screenrant

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *