چرا بروس لی برای بازی در سریال «کونگ ‌فو» پذیرفته نشد؟

[ad_1]

حتی اگر آنقدر طرفدار بروس لی نبوده باشید که یکی از پوسترهایش را به دیوار اتاقتان بچسبانید، نمی‌توانید منکر این شوید که او در زمان حیاتش، بهترین انتخاب برای هر فیلم یا سریال رزمی بود. بروس لی برای بازی در نقش اصلی سریال تلویزیونی «کونگ فو» (Kung Fu) ABC تست داد، اما در عوض این نقش به دیوید کارادین رسید. حتما برای شما هم جالب خواهد بود که چرا استاد کنگ‌ فو برای بازی در این سریال پذیرفته نشد!

بروس لی تلاش کرد تا نقش اصلی مجموعه‌ی تلویزیونی «کونگ‌فو» از شبکه‌ی ABC را بدست آورد، اما ظاهرا به دلیل مسائل نژادی رد شد. اسطوره‌ی هنرهای رزمی که به خاطر بازی در نقش‌های اصلی در پنج فیلم پررنگ و مشهور با مضمون هنرهای رزمی در یادها مانده، در تلویزیون نیز فعالیت داشته است. لی قبل از ورود به سینما، نقش کاتو را در فیلم «زنبور سبز» (The Green Hornet) بازی می‌کرد و سعی داشت در برنامه‌های تلویزیونی دیگری هم شرکت کند.

سریال کونگ‌فو

کارادین در سریال کنگ فو

یکی از سریال‌هایی که لی علاقه داشت در آن بازی کند، کونگ فو بود، که از ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۵ و در سه فصل از شبکه ABC پخش شد. این سریال در آمریکا ساخته شد، دیوید کارادین، در نقش کوای چانگ کین که از والدینی چینی/ آمریکایی متولد شده بود، و با عنوان راهب معبد شائولین در آن بازی کرد. کین پس از درگیری در یک قتل، به آمریکا سفر کرد و بارها در شرایطی قرار گرفت که وی را مجبور به اعتماد به مهارت‌های رزمی کرد که در معبد شائولین آموخته بود. ادامه‌ی محبوبیت سریال منجر به ساخت یک فیلم تلویزیونی (همچنان با بازی کارادین) و دو ریبوت شد که یکی از آن‌ها در حال حاضر با نقش اصلی یک زن در CW در حال پخش است.

چرا دیوید کارادین به جای بروس لی انتخاب شد؟

دیوید کارادین و بروس لی

سریال کونگ فو یک ترکیب منحصر به فرد در صدر برنامه‌های تلویزیونی بود، به خصوص از آنجا که شخصیت اصلی آن یک آمریکایی/ چینی بود. این امر، همراه با این واقعیت که این سریال شامل هنرهای رزمی هم هست، باعث شد توجه بروس لی را که برای فیلم «کوآی چانگ کین» (Kwai Chang Caine) تست داده بود، جلب کند. لی برای بازی در این نقش مورد توجه جدی قرار داشت، اما سرانجام مدیران کمپانی برادران وارنر تصمیم گرفتند به جای آن با دیوید کارادین (یک بازیگر سفیدپوست) قرارداد ببندند، علی‌رغم اینکه کارادین، نه شناختی از کونگ فو داشت و نه هیچ نوع ورزش رزمی دیگر. تام کوهن، که رئیس بخش تلویزیونی برادران وارنر بود، به لهجه‌ی لی ایراد گرفت و از تصمیم برای انتخاب کارادین به جای او دفاع کرد. کوهن گفت که به خاطر لهجه‌اش در درک او مشکل دارد. از نظر کوهن این نگرانی وجود داشت که مخاطبان نیز با همین مشکل روبرو شوند.

کوهن همچنین استدلال کرد که لی، که معمولا نقش شخصیت‌های تهاجمی را بازی می‌کند، «آرامش» لازم برای یک راهب صلح طلب شائولین مانند کین را ندارد. خود دیوید کارادین گفت که لی هنوز ثابت نکرده است که توانایی «بازی دراماتیک» را دارد. علی‌رغم تمام دفاعیات و این واقعیت که کوهن عنوان کرد که آن‌ها تلاش زیادی برای یافتن بازیگر مناسب آسیایی کرده‌اند، آن‌ها نتوانستند مانع از واکنش همراه با عصبانیت جامعه‌ی آمریکایی/ آسیایی شوند چون آن‌ها معتقد بودند که کاراکتر کین هرگز نباید توسط یک بازیگر سفیدپوست بازی شود.

متأسفانه، پذیرفته نشدن لی برای بازی در سریال كونگ فو بر مشكلات او به عنوان یك چینی كه به دنبال موفقیت‌های بزرگ در فیلم‌های هالیوودی بود، افزود. لی پیش از این قرار بود در یک سریال تلویزیونی دیگر از کمپانی برادران وارنر به نام «مبارز»
(The Warrior) که از نظر مفهومی کاملا شبیه سریال کونگ فو بود بازی کند، اما گفته می‌شود به دلیل نژاد آسیایی‌اش رد شد. این ارتباط زیادی با این موضوع داشت که چرا «اژدها وارد می‌شود» (Enter the Dragon) تنها فیلم ساخت آمریکا بود که لی در آن نقش اصلی را بازی می‌کرد. لی به طور مداوم از این موضوع ناامید می‌شد، اما در عین حال، می‌گفت که معضل استودیوهای آمریکایی را درک کرده است، و اشاره کرد که در مورد بازی به عنوان کاراکتر اصلی در یک محصول هنگ کنگی نیز همین مشکل را داشت.

منبع: Screenrant

[ad_2]

Source link

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.