ژان-پل بلموندو، ستاره‌ی سینمای موج نو فرانسه درگذشت

[ad_1]

ژان پل بلموند چهره‌ی برجسته سینمای فرانسه و بازیگر فیلم‌های مهمی مانند «از نفس افتاده» و «لئون مورن، کشیش» ساعاتی قبل در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

ژان-پل بلموندو به خاطر نقش‌آفرینی چشمگیرش در فیلم از نفس افتاده به کارگردانی ژان لوک گدار طی دهه‌های گذشته به یکی از نمادها و نشانه‌های سینمای موج نوی فرانسه تبدیل شده است. او با وجود دماغ شکسته‌اش به واسطه‌ی فیزیک جذاب و چهره‌ی خاص و لبخند شیطنت‌آمیزش نزدیک به پنج دهه بازیگر نقش اصلی فیلم‌های فرانسوی بود. او توانست با علاوه‌بر گدار و ژرژ لوتنر با بسیاری از کارگردان‌های مهم اروپایی طی دوران فعالیت‌اش از جمله کلود للوش، آلن رنه و ویتوریو دسیکا نیز همکاری کند.

بلموند تا اواسط دهه‌ی ۱۹۸۰ یکی از مهم‌ترین چهره‌های سینمایی فرانسه بود و در بیش از ۸۰ فیلم به ایفای نقش پرداخت. در آن سال‌ها هر فیلم او موجی عظیمی از سینمادوستان را به سالن‌ها می‌کشاند. ژان پل بلموند در اغلب فیلم‌هایش فردی ماجراجو و قهرمانی بدبین بود. از فیلم‌های مشهور او می‌توان به ازنفس‌افتاده، «آن مرد از ریو»، «ترس بر فراز شهر»، «طغیانگر، آلپاگور»، «دستبرد»، «حرفه‌ای»، «تک‌تاز»، «کلاه»، «دزد پاریسی» و «مغز» نام برد.

مجله تایمز در سال ۱۹۶۴ به او لقب چهره سینمای مدرن فرانسه را داد. او که پیش از بازیگری، یک بوکسور آماتور بود چهره خاصش را مدیون دوران بوکس و مشت خوردن خود می‌دانست. بلموند سال ۲۰۰۱ که دچار سکته قلبی شد تقریباً سینما را کنار گذاشت و از آن زمان تا پیش از مرگش تنها در یک فیلم بازی کرد. مسئولان جشنواره‌ی فیلم ونیز در سال ۲۰۱۶ به پاس یک عمر فعالیت هنری‌اش به او شیر طلایی افتخاری را اهدا کردند و بلموند در آن مراسم گفت: «من هرگز به گذشته فکر نمی‌کنم. به پیش رو! به پیش رو! به پیش رو!».

آلن دلون دیگر بازیگر سرشناس و محبوب سینمای فرانسه که عمدتاً به عنوان رقیب ژان پل بلموند از او یاد می‌شود، در واکنش به درگذشت این بازیگر توانمند بیان کرده است: «وحشتناک است، من کاملاً ویران شده‌ام. چه خوب بود اگر هر دو با هم می‌مردیم.»

منبع: TheGuardian

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *