کدام یک ترسناک‌تر است؛ دکستر مورگان یا جو گلدبرگ؟ • دیجی‌کالا مگ

[ad_1]

ضدقهرمان‌ها در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌ها به مراتب جذاب‌تر از قهرمان‌ها هستند. اگر با خودمان صادق باشیم حتما نام یک ضدقهرمان را به خاطر خواهیم آورد که در بسیاری از لحظات آرزو می‌کردیم بتواند رقبایش را به راحتی از سر راه بردارد و هیچ آسیبی هم نبیند!

قاتلان سریالی از عجیب‌ترین ضدقهرمان‌هایی هستند که می‌توانیم دوستشان داشته باشیم و حتی در لحظاتی با آن‌ها هم ذات پنداری کنیم. این اتفاق در سریال‌های تلویزیونی به دلیل زمان طولانی‌شان، شدیدتر هم هست. بدون شک دو نفر از قاتلان چند سال اخیر سریال‌ها که بیش‌ترین حجم هم‌دلی را میان مخاطبان ایجاد کردند دکستر مورگان از سریال «دکستر» (Dexter) شوتایم و جو گلدبرگ از سریال «تو» (You) نتفلیکس هستند.

جو و دکستر هر دو شخصیت‌های عجیب و غیبی هستند که تکلیفمان با آن‌ها مشخص نیست؛ از یک طرف می‌دانیم در حال انجام هولناک‌ترین جنایات ممکن هستند و از طرف دیگر دوستشان هم داریم. آن‌ها علیرغم شباهت‌های کلی در زمینه‌ی قتل و کشتار تفاوت‌هایی هم با هم دارند.

دکستر مورگان (مایکل سی هال) کارشناس پزشکی قانونی با گرایش تحلیل آثار خون، بعد از این که در کودکی شاهد قتل فجیع مادرش بود، دچار ضربه‌ی روحی شدیدی شد و به قتل و کشتار گرایش پیدا کرد. پدرخوانده‌ی او هری که یک پلیس وظیفه‌شناس بود برای کنترل این میل در دکستر به او پیشنهاد داد جنایتکارانی که به دلیل خلاهای قانونی از مجازات می‌گریزند را پیدا کند و به سزای اعمالشان برساند.

دکستر در همه‌ی سال‌های فعالیتش به عنوان یک قاتل سریالی، برای انتخاب قربانی‌هایش از پروتکل‌های هری پیروی می‌کرد و معتقد بود با انجام مو به موی دستورات هم گناهکاران مجازات می‌شوند و هم از نمایان شدن نیمه‌ی تاریک وجودش جلوگیری می‌کند.

در سوی دیگر جو گلدبرگ (پن بدجلی) از سریال «تو» را داریم؛ مرد عاشق‌پیشه‌ای که برعکس دکستر از پروتکل خاص پیروی نمی‌کند و در عوض هر شخصی که به نوعی سد راه ماجراهای عاشقانه‌اش باشد را با خونسردی از سر راه برمی‌داد و اعتقاد دارد همه‌ی این فجایع را به خاطر محافظت از عشقش انجام می‌دهد!

اما کدام یک قاتل سریالی ترسناک‌تری است؛ جو یا دکستر؟ این سوالی است که پس از پخش فصل‌های تازه‌ی تو و دکستر، چند وقتی است که در شبکه‌های اجتماعی بسیار پرطرفدار شده و طرفداران سریال‌ها موارد جالبی را مطرح می‌کنند. در ادامه با نگاهی به همه‌ی نظرات به جمع‌بندی کلی درباره‌ی پاسخ این سوال رسیدیم.

کدام یک قاتل ماهرتری است؟

دکستر مورگان

در این قسمت سطح مهارت جو و دکستر را مقایسه می‌کنیم و به این سوال پاسخ می‌دهیم که کدام یک قاتل حرفه‌ای‌تری است. تقریبا اکثر طرفداران روی این موضوع اتفاق نظر دارند که دکستر نه تنها از جو ماهرتر است بلکه یکی از حرفه‌ای‌ترین قاتلان سریالی تاریخ تلویزیون هم هست!

دکستر با دقت زیادی سوژه‌هایش را شناسایی می‌کند، به جز موارد خاص برای اکثر قتل‌هایش از پیش برنامه‌ریزی می‌کند و به واسطه‌ی شغلش دقیقا می‌داند که چطور با کم‌ترین میزان کثیف کاری و در کوتاه‌ترین زمان ممکن کار را به سرانجام برساند. از طرف دیگر ریزبینی‌های هری به او هم سرایت کرده و به جزئیات توجه ویژه‌ای دارد و اصلا به همین دلیل هم هست که علیرغم رفت و آمد هر روزه به دایره‌ی جنایی پلیس، دستگیر نمی‌شود!

جو دقیقا در نقطه‌ی مقابل دکستر قرار دارد؛ او در اولین قتلش به وضوح آماتور است. البته عملکردش رفته رفته بهتر می‌شود اما باز هم در مقایسه با دکستر حرفی برای گفتن ندارد.

جو و دکستر در جهان موازی

جو گلدبرگ

یکی از تئوری‌های جالبی که طرفداران مطرح می‌کنند این است که اگر دکستر و جو را در جهان موازی قرار دهیم چه اتفاقی می‌افتد؟

عده‌ای معتقد هستند بدون شک جو همان کسی است که روی میز کشتار دکستر قرار خواهد گرفت؛ چون اکثر قتل‌هایش با پروتکل‌های دکستر مطابقت دارند و افراد بی‌گناه را صرفا به دلیل این که فکر می‌کند برای رابطه‌ی عاشقانه‌اش سم هستند، قربانی می‌کند. این مورد دقیقا همان خط قرمزی است که جو را به یکی از سوژه‌های احتمالی دکستر مورگان تبدیل می‌کند.

از سوی دیگر عده‌ای اعتقاد دارند دکستر به سراغ سوژه‌هایی می‌رود که در اداره‌ی پلیس پرونده دارند؛ به عبارت دیگر جنایات آن‌ها از لحاظ اخلاقی محرز است و فقط چون مدارک کافی برای اثبات وجود نداشته از چنگ قانون گریختند. این در حالی است که جو آن‌قدر کارش را دقیق و تمیز انجام می‌دهد که حتی روح دکستر هم از وجودش خبردار نمی‌شود و در لیست سوژه‌های احتمالی دکستر قرار نمی‌گیرد.

کدام یک ترسناک‌تر است؟

دکستر

از برآیند نظرات مخاطبان به این نتیجه می‌رسیم که افراد عادی که هیچ جرم و جنایتی مرتکب نشدند و با دنیای خلاف‌کاران بیگانه هستند، جو را قاتل سریالی ترسناک‌تری می‌دانند. علت هم کاملا واضح است.

دکستر در کل با بی‌گناهان هیچ کاری ندارد و اگر کاری نکرده باشید که با پروتکل‌هایش مطابقت داشته باشد می‌توانید بدون ترس و دلهره از هم‌جواری با او لذت ببرید. این در حالی است که جو ممکن است هر کسی که عاشقش شود را در معرض خطر قرار دهد یا اگر به این نتیجه برسد که وجود شما برای رابطه‌ی عاشقانه‌اش خطرناک است، حذفتان کند.

همچنین دکستر قابل پیش‌بینی تر از جو است و برای بیش‌تر قتل‌هایش از پیش برنامه‌ریزی می‌کند. این در حالی است که جو ممکن است کاملا ناگهانی قتل‌هایش را انجام دهد؛ بنابراین با وجود اینکه دکستر قاتل ماهرتری است اما برای شهروندان عادی خطرناک محسوب نمی‌شود.

منبع: looper

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *