۱۰ شخصیت پلید فیلم‌های برادران کوئن از بدترین تا بهترین

[ad_1]

در این مقاله با ۱۰ شخصیت پلید و منفی در فیلم‌های برادران کوئن آشنا می‌شوید که ویژگی‌های عجیب و منحصربه‌فرد و به اصطلاح «برادر کوئنی» دارند و همه از دیدنشان شگفت‌زده و گاهی وحشت‌زده شده‌ایم.

جوئل و اتان کوئن در طول سه و نیم دهه‌ی گذشته تعدادی از ماندگارترین و به‌یادماندنی‌ترین شخصیت‌های سینما را خلق کرده‌اند. پاییز امسال «تراژدی مکبث» (The Tragedy of Macbeth) به کارگردانی جوئل کوئن در جشنواره فیلم نیویورک به نمایش در خواهد آمد و احتمالش زیاد است که با یکی دیگر از شخصیت‌های جذاب روبه‌رو شویم.

فیلم‌های برادران کوئن معمولا بین کمدی و درام در نوسان هستند ولی اکثر شخصیت‌های منفی که خلق کرده‌اند مربوط به دنیای خلافکاران و جنایتکاران‌اند، حالا یا جنایتکاران سازمان‌یافته یا خرده‌پاهای آماتور.

۱۰. جفری لبوفسکی – لبوفسکی بزرگ (The Big Lebowski)

  • بازیگر: دیوید هادلستون

بعد از کش و قوس‌های فراوان و رو شدن اسرار تکان‌دهنده، مشخص می‌شد که آدم بد اصلی ماجرای این کمدی محبوب و کالت برادران کوئن کسی نیست جز جفری لبوفسکی. لبوفسکی پیرمرد دروغ‌گویی است که حاضر نمی‌شود باج دهد تا همسرش را آزاد کنند. او پول را برای خودش نگه می‌دارد و آن یکی لبوفسکی (جف بریجز) و دوستانش را سراغ ماجراهای عجیبی می‌فرستد که در پی آن دانی (استیو بوشمی) جانش را از دست می‌دهد.

همان‌طور که از عنوان فیلم پیداست، تمام این دردسرها از همان اولش هم کار لبوفسکی بزرگ بود. لبوفسکی بی‌گناه ماجرا هم که فقط دنبال بولینگ بازی کردن و ماریجوانا کشیدن خودش می‌رفت. شاید جالب باشد بدانید که جف بریجز معمولا پیش از هر صحنه از برادران کوئن می‌پرسید که آیا لبوفسکی قبل شروع این سکانس ماریجوانا دود کرده یا نه، و اگر آن‌ها می‌گفتند که بله دود کرده جف بریجز چشمانش را با شدت می‌مالید تا قرمز شود و به نظر برسد ماریجوانا کشیده.

۹. دیو بروستر – مردی که آنجا نبود (The Man Who Wasn’t There)

  • بازیگر: جیمز گاندولفینی

دیو بروستر با بازی جیمز گاندولفینی (تونی سوپرانوی معروف) یک شخصیت منفی تمام‌عیار است که بحران داستان فیلم مردی که آنجا بود را به راه می‌اندازد. داستان درباره‌ی مردی بی‌ادعا و آرام به نام اد کرین (بیلی باب تورنتون) است که درگیر قتل ‌و آشوب می‌شود.

وقتی اد می‌فهمد دیو با همسرش رابطه‌ی پنهانی دارد سعی می‌کند از او باج بگیرد. دیو با اختلاس پول باج را جور می‌کند، کسی را که قضیه‌ی رابطه را به اد لو داده بود تا سر حد مرگ کتک می‌زند و به همه می‌گوید اد پول را دزدیده‌‌.  حتی در مقطعی سعی می‌کند اد را به شکلی وحشیانه به قتل برساند.

۸. دنیل تیگ – ای برادر کجایی؟ (?O Brother, Where Art Thou)

  • بازیگر: جان گودمن

دنیل تیگ که شخصیتش بر اساس هیولاهای باستانی خلق شده یکی از اعضای کو کلاکس کلان است که شخصیتی حقه‌باز و پلید دارد. او که خودش را به جای یک فروشنده‌ی دوره‌گرد انجیل جا زده سعی می‌کند سه شخصیت اصلی فیلم را بکشد.

ولی تیگ بر خلاف انگیزه‌ها و اعمال پلید و شرورانه‌اش، بیشتر شخصیتی کمیک و بامزه به نظر می‌رسد تا خطرناک و مرگ‌بار و به سیاق بیشتر فیلم‌های برادران کوئن موقعیت‌های خنده‌داری خلق می‌کند.

۷. برنی برنبام – تقاطع میلر (Miller’s Crossing)

  • بازیگر: جان تورتورو

تقاطع میلر فیلمی گانگستری است که کلی شخصیت عجیب و غیرمتعارف و ناخوشایند دارد، از جمله قهرمان اصلی داستان تام ریگان (گابریل بیرن). ریگان برای ساکت کردن خلافکارهای رقیب سراغ کارچاق‌کنی به نام برنی برنبام (جان تورتورو) می‌رود. برنی برنام از آن آدم بد‌های آب زیر کاه است و زندگی تام را به جهنمی تمام‌نشدنی تبدیل می‌کند و زیر قول و قرارهایش می‌زند.

تام را مأمور می‌کنند تا برنی را در تقاطع میلر به قتل برساند، ولی تام مرگ او را صحنه‌سازی می‌کند و به برنی اجازه می‌دهد که برود. ولی برنی به جای اینکه سر قولش بماند و گم‌وگور شود یکی از شرکای تام یعنی مینک (استیو بوشمی) و رئیسشان کاسپار (جان پولیتو) را می‌کشد و در نتیجه‌‌ی این اتفاق‌ها تام در موقعیت دشواری قرار می‌گیرد. تام از جان برنی گذشت و به او رحم کرد، ولی برنی جواب لطف او را با خیانت و قتل داد.

۶. چارلی مدوز – بارتون فینک (Barton Fink)

  • بازیگر: جان گودمن

اگر چارلی مدوز بخشی از تصورات بارتون فینکِ نویسنده نبود رتبه‌ی بالاتری در این فهرست پیدا می‌کرد. با این حال این فروشنده‌ی بیمه که هویتش را پنهان کرده و در واقع قاتلی سریالی است شرارت و پلیدی منحصربه‌فردی دارد که فراموش‌شدنی نیست.

بارتون یک نمایشنامه‌نویس جدی و سخت‌پسند است که استخدامش کرده‌اند تا فیلم‌نامه‌های هالیوودی و آبکی بنویسد. بارتون که مغزش قفل کرده و نمی‌تواند بنویسد در هتلش با مردی به نام چارلی آشنا می‌شود و کم‌کم از او برای نوشتن فیلم‌نامه الهام می‌گیرد. چیزی نمی‌گذرد که می‌فهمیم چارلی قاتلی سریالی و بدنام است و وحشیانه پلیس‌ها و کارآگاه‌ها را به قتل می‌رساند. این شخصیت خیالی و مرگبار به شکلی عجیب و غریب چشمه‌ی خلاقیت بارتون را جوشان می‌کند و باعث می‌شود که او فیلم‌نامه‌اش را بنویسد.

۵. لئونارد اسمالز – بزرگ کردن آریزونا (Raising Arizona)

  • بازیگر: رندال کاب

این موتورسوار که از دنیایی کابوس‌وار و پساآخرالزمانی می‌آید یکی از جنبه‌های بامزه‌ی فیلم بزرگ کردن آریزوناست که هم بیننده را می‌خنداند و هم او را به وحشت می‌اندازد. این مرد جایزه‌بگیری است که استخدام شده تا بچه‌ی ربورده شده را برگرداند.

وقتی نیتن قبول نمی‌کند که جایزه‌ی ۵۰ هزار دلاری را بپردازد، لئونارد با سنگدلی و بی‌رحمی تمام تصمیم می‌گیرد که بچه را در بازار سیاه بفروشد. لئونارد که «تمام نیروهای جهنم را در اختیار خودش دارد» انقدر بی‌رحم است که حتی به خرگوش‌های کنار جاده رحم نمی‌کند و با شات‌گان به جان مارمولک‌ها می‌افتد. این مرد چنان وحشتناک است که عملا به کابوس شب‌های نیکلاس کیج تبدیل شد.

۴. لورن ویسر – دهشت‌زاده (Blood Simple)

  • بازیگر: امت والش

در فیلم بلند اول به‌شدت خشن و نئو نوآر برادران کوئن تمام شخصیت‌ها تا حدی پلید و بدذات هستند. با این حال بدترین و شرورترین آن‌ها کسی نیست جز لورن ویسر. ویسر کارآگاهی خصوصی و اهل تگزاس است که به قراردادش پشت می‌کند و تبدیل به دیوانه‌ای قاتل می‌شود.

مارتی (دن هدایا) ویسر را استخدام می‌کند تا مدرکی از خیانت همسرش پیدا کند. بعد به ویسر پول می‌دهد تا همسر و معشوقش را به قتل برساند. اما ویسر برعکس عمل می‌کند، به دروغ می‌گوید همسر و معشوق را کشته و به جایش مارتی را می‌کشد، پولش را می‌گیرد و در نهایت درگیر کشت و کشتاری خونین با آن دو می‌شود. ویسر آدمی است که تنها نفع خودش را می‌بیند و قتل و کشتن در ذاتش است و برای همین پلیدترین شخصیت فیلمی پر از پلیدی به حساب می‌آید.

۳. تام چینی – شهامت واقعی (True Grit)

  • بازیگر: جاش برولین

جاش برولین در شهامت واقعی شخصیتی بی‌رحم، سنگ‌دل و شرور را بازی می‌کرد. تام چینی قاتل بدنامی است که پدر متی راس (هیلی استین‌فیلد) را کشته و حالا متی راس به دنبال انتقام است. وقتی متی بالاخره چینی را پیدا و به او شلیک می‌کند، چینی بی‌توجه به زخم او را گروگان می‌گیرد و می‌فهمیم حاضر است بدون معطلی این دختر چهارده ساله را بکشد.

چینی که عامل محرکه‌ی کل داستان است و شخصیت منفی و ضدقهرمان اصلی ماجراست، خودش را درگیر قید‌وبندهای مدرن نکرده و هیج اخلاق و وجدانی ندارد. او با لهجه و لحن تهدیدآمیز و تمایلش برای کشتن بچه‌ها یکی از بدذات‌ترین شخصیت‌های منفی برادران کوئن است.

۲. گر گریمسرود – فارگو (Fargo)

  • بازیگر: پیتر استورمر

در فارگو هم مثل خیلی دیگر از فیلم‌های جنایی برادران کوئن سخت است که بفهمیم چه کسی آدم خوب ماجراست و چه کسی آدم بد. البته بیشتر شخصیت‌هایی که در قضیه‌ی آدم‌ربایی دست دارند رگه‌های متفاوتی از بدی و پلیدی درونشان دیده می‌شود. ولی شرورترین شخصیت بینشان گر گریمسرود است، جنایتکار بی‌رحم و بی‌اعصابی که همکار و هم‌دست خودش را هم سلاخی می‌کند.

گیر هیچ‌جوره با کسی کنار نمی‌آید و تصمیم‌های خودخواهانه‌ای می‌گیرد که برای خودش و هم‌دستش کارل شوالتر (استیو بوشمی) دردسرهای بیشتری به وجود می‌آورد.

۱. آنتون چیگور – جایی برای پیرمردها نیست (No Country For Old Men)

  • بازیگر: خاویر باردم

قاتلی مثل شبح که بی‌وقفه و بدون خستگی دنبال شکارش می‌رود و تا تمام موانع سر راهش را با شات‌گان معروف و کپسول کشتار گاو نکشد آرام نمی‌نشیند. آنتون چیگور به معنای واقعی کلمه هیولایی وحشتناک است که با دیدنش لرزه به اندام ما می‌افتد. خاویر باردم که با هنرمندی تمام نقش این موجود مافوق بشری را بازی کرد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل را به خانه برد.

این مرد شر مجسم است، جنایتکاری سنگدل و ماشین کشتاری توقف‌ناپذیر که با خونسردی تمام حاضر است تمام آدم‌های سر راهش را بکشد و تا پول دزدیده شده را از لوئلین ماس (جاش برولین) پس نگیرد بیخیال نمی‌شود.

نکته‌ی جالب اینجاست که برادران کوئن در ابتدا قصد داشتند برای نقش لوئلین ماس هیث لجر را بیاورند و گویا لجر هم برای حضور در فیلم موافقت کرده بود. ولی بعد از جلساتی که داشتند تصمیم می‌گیرد پیشنهادشان را رد کند و مدتی به خودش استراحت بدهد. هیث لجر سال بعد در شوالیه‌ی تاریکی نقش جوکر را بازی کرد و پس از مرگ نابهنگامش برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین بازیگر مکمل شد. جوکرِ هیث لجر و آنتون چیگوری که خاویر باردم بازی کرد همواره به عنوان دو تا از مشهورترین و بهترین شخصیت‌های پلید سینما شناخته می‌شوند.

منبع: Screen Rant

[ad_2]

Source link

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.