5 بازی کمدی عالی جیمی لی کرتیس که نباید از دست دهید • دیجی‌کالا مگ

[ad_1]

جیمی لی کرتیس در سال ۱۹۷۸ با هالووین جان کارپنتر وارد سینما شد. او خیلی زود به یک ستاره در ژانر ترسناک تبدیل شد تا این که در دهه ۸۰ میلادی ژانرهای دیگر را هم امتحان کرد.

او دختر زوج ایده‌آل هالیوود، تونی کرتیس و جنت لی است و فهمیدن این که استعدادهای او از کجا ریشه می‌گیرد، خیلی دشوار نیست. جیمی لی جدا از پدر و مادر مشهورش، حرفه‌ای بلند مدت داشته و هر نقشش محبوب‌تر از نقش قبلی است. او یک رزومه پربار از فیلم‌های مختلف دارد اما بد نیست ۵ مورد از اجراهای برتر کمدی او را با هم بررسی کنیم.

۵. اماکن تجاری (Trading Places)

جیمی لی کرتیس

 • کارگردان: جان لندیس
 • بازیگران: جیمی لی کرتیس، ادی مورفی، دن آیکروید
 • تاریخ انتشار: ۱۹۸۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۸ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۵ از ۱۰

دو میلیاردر تصمیم می‌گیرند با جابه‌جا کردن زندگی یک کلاهبردار خیابانی به نام بیلی ری ولنتاین (ادی مورفی) و یک ثروتمند فارغ‌التحصیل هاروارد، لوئیس وینتورپ (دن آیکروید) یک آزمایش اجتماعی، صرفا محض خنده و هیجان انجام دهند. بیلی ری با پول و شغل جدیدش پیشرفت می‌کند اما لوئیس بدون هیچ مهارتی، گم می‌شود تا این که با اوفلیا (کرتیس)، یک دختر باهوش که به درماندگی او ترحم می‌کند آشنا می‌شود. اوفلیا موافقت می‌کند تا به او کمک نماید که زندگی خود را پس بگیرد. لوئیس نه تنها محل زندگی اوفلیا بلکه حرفه او را هم که وی بعدا از آن کناره‌گیری می‌کند، تمسخر می‌نماید.

اوفلیا باهوش و جنگنده‌ است و از اوضاع زندگی خود خجالت نمی‌کشد. مهم‌تر از همه، او به لوئیس به عنوان یک منبع تجاری نگاه می‌کند، نه بیشتر و در انجام کار خود، زمانی برای قضاوت ندارد. کرتیس لایه‌هایی به شخصیت اوفلیا می‌بخشد که تک بعدی هستند و وینتورپ نیز عاشق همین لایه‌ها و خصوصیات شخصیتی می‌شود. اوفلیا یکی از اعضای ارزشمند تیم آن‌ها می‌شود و این مهارت‌های بقای اوست که در پایان، به کمک بیلی ری و لوئیس می‌آید و جلوی نابودی آن‌ها را می‌گیرد. (لازم به ذکر است که به دلیل قدمت فیلم‌، برخی از شوخی‌های آن از مد افتاده‌اند).

بهترین دیالوگ‌ جیمی: «به هر حال، غذا و اجاره تنها چیزهایی نیستند که هزینه دارند. باید هزینه خوابیدن روی مبل را هم پرداخت کنی.» 

۴. یک ماهی به نام واندا (A Fish Called Wanda)

جیمی لی کرتیس

 • کارگردان: چارلز کریچتون
 • بازیگران: جیمی لی کرتیس، کوین کلاین، جان کلیس
 • تاریخ انتشار: ۱۹۸۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۵ از ۱۰

آیا کسی هست که یک فیلم خوب سرقت‌محور قدیمی را دوست نداشته باشد؟ کافی است از چند بازیگر فیلم مونتی پایتون (جان کلیس و مایکل پیلین) و هم‌چنین کوین کلاین که بازی او در این فیلم، شایسته اسکار بود استفاده کنید تا فیلمی موفق داشته باشید. همه این‌ها عالی هستند اما فیلم بدون کرتیس که نقش واندا را بازی می‌کند، هیچ چیزی نیست. تشخیص این که واندا به عنوان یک زن کلاهبردار واقعا به چه کسی وفادار می‌ماند، سخت‌ است. او در فیلم، هر مردی را اغوا و با تمام نقاط ضعف آن‌ها بازی می‌کند و در عین حال سعی دارد پول خوبی به جیب بزند و آینده خودش را تضمین کند. از همان ابتدا مشخص است که مانند بقیه آثار دیگر کرتیس، واندا نقش محوری فیلم است. (در این‌جا نیز مانند فیلم اماکن تجاری، همه جوک‌ها و جملات خنده‌دار، با گذر زمان، جذابیت خود را از دست داده‌اند)

بهترین دیالوگ‌ جیمی: «احمق خطاب کردن تو توهین به افراد احمق است. من گوسفندانی را می‌شناسم که می‌توانند تو را گول بزنند. حتی لباس‌های من نیز ضریب هوشی بالاتری نسبت به تو دارند اما تو فکر می‌کنی یک روشنفکر هستی، مگر نه میمون؟» 

۳. دروغ‌های حقیقی (True Lies)

جیمی لی کرتیس

 • کارگردان: جیمز کامرون
 • بازیگران: جیمی لی کرتیس، آرنولد شوارتزنگر، تیا کرر
 • تاریخ انتشار: ۱۹۹۴
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۲ از ۱۰

هلن (کرتیس) فکر می‌کند که یک زندگی کسل‌کننده با هری (آرنولد شوارتزنگر) دارد اما همسرش در واقع یک جاسوس است. وقتی هری مجبور می‌شود به او بگوید که واقعا چه کسی است، هلن بلافاصله وارد دنیای فتنه‌ها و خطرات بین‌المللی شوهرش می‌شود و همان هیجانی را که احساس می‌کرد کم دارد تجربه می‌کند. کرتیس حتی در کنار یکی از (به معنای واقعی کلمه) بزرگ‌ترین ستاره‌های اکشن جهان نیز، به خوبی در دروغ‌های حقیقی می‌درخشد. اوج صحنه و اجرای کمدی او جایی است که در اتاق هتل به شکلی خنده‌دار و جالب می‌رقصد. کرتیس در نقش هلن، عالی عمل می‌کند، او در ابتدا یک زن خانه‌دار بی‌حوصله است، در هنگام حرف زدن با یک غریبه مرموز (بیل پکستون) استرس می‌گیرد و بعد از فهمیدن این که شوهرش یک جاسوس فوق‌العاده است، عصبانی و در عین حال، هیجان‌زده می‌شود و همین تنوع شخصیتی اوست که فیلم را به یکی از بهترین آثار اکشن دهه ۹۰ میلادی تبدیل کرده است.

بهترین دیالوگ‌ جیمی: «من با رمبو ازدواج کرده‌ام.» 

۲. جمعه عجیب (Freaky Friday)

جیمی لی کرتیس

 • کارگردان: مارک واترز
 • بازیگران: لیندسی لوهان، جیمی لی کرتیس، چاد مایکل مورای
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۸ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰

فیلم‌های با مضمون تغییر و جابه‌جایی (بدن‌ها) یک فرمول مشخص دارند اما همیشه (به‌طور غیرقابل توضیحی) محبوب هستند. در این مورد، جای تس (کرتیس) که اخیرا بیوه شده است و دخترش، آنا (لیندسی لوهان) با یکدیگر عوض می‌شود و سپس شاهد همان طرح معمول هستیم: تس مشکلات نوجوانانه دخترش را بهتر درک می‌کند و آنا متوجه می‌شود که نامزد جدید مادرش چندان هم بد نیست.

فیلم، قابل پیش‌بینی اما تماشایی است و به لطف بازی‌های خوب کرتیس و لوهان کاملا جذاب به نظر می‌رسد. جیمی لی که نقش یک نوجوان را به تصویر می‌کشد، یکی از بهترین اجراهای کمدی خود را به نمایش می‌گذارد. او یک شخصیت آبکی نیست، بلکه به شکلی واقعی از این که کسی او را درک نمی‌کند عصبانی می‌شود. هماهنگی و ارتباط او با لوهان شبیه یک مادر و دختر معمولی است اما در نهایت، غم و عشق موجود، آن‌ها را به هم پیوند می‌دهد. گاهی اوقات جابه‌جایی و تغییر جایگاه، همان چیزی است که برای درک شرایط یکدیگر لازم داریم.

بهترین دیالوگ‌ جیمی: «عصب‌کشی؟ این عادلانه نیست، آن‌ها دندان‌های من نیستند.» 

۱. کریسمس در کنار خانواده کرنک (Christmas with the Kranks)

جیمی لی کرتیس

 • کارگردان: جو راث
 • بازیگران: جیمی لی کرتیس، تیم آلن، جولی گونزالو
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۴
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۴ از ۱۰

لوتر (تیم آلن) و نورا کرنک (کرتیس) در آستانه کریسمس، پس از رفتن دخترشان (جولی گونزالو) به سپاه صلح در پرو، می‌خواهند تعطیلات خود را بگذرانند. لوتر پیشنهاد می‌کند به‌جای برگزاری جشن و تزئینات سالانه کریسمس، به سفر دریایی بروند. نورا تمایلی به رها کردن سنت‌های خود ندارد اما دوست دارد تا چیزی کاملا جدید را برای آرام کردن قلبش امتحان کند. دخترشان در آخرین لحظه تصمیم می‌گیرد آن‌ها را غافلگیر کند و نامزد پرویی جدیدش (رنه لاوان) را برای دیدن شگفتی کریسمس در خانه و محله والدینش، به آن‌جا بیاورد و خانواده کرنک نیز باید عجله کنند تا قبل از رسیدن او، حال و هوای کریسمس را تداعی کنند. کرتیس در زمان انجام کارها، جدی می‌شود و تمام مسئولیت‌ها را بر عهده می‌گیرد. نورا کرنک در این فیلم کریسمسی کم‌تر دیده‌شده، احساسات مختلفی را تجربه می‌کند و بازی کرتیس، نشانگر مادری است که صمیمانه یاد می‌گیرد که چگونه با نبود فرزندش و زندگی جدید خود کنار بیاید.

بهترین دیالوگ‌ جیمی: «شکلات سفید را فراموش کردی!»

منبع: collider

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *